MiejsceTrudny dojazd i ograniczona ilość miejsc w hotelu koło Sanktuarium Matki Bożej sprawiają, że pielgrzymów jest o wiele mniej niż w innych popularnych miejscach pielgrzymkowych, łatwiej więc znaleźć ciszę i pogrążyć się w zadumie.
W sobotę 19 września 1846 r. Matka Boża objawiła się tam dwojgu pastuszków: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud. Wieść o objawieniu wywołała wkrótce w całej Francji, a potem w innych krajach Europy ogromny wybuch pobożności. Już w pierwszym roku po objawieniu do La Salette przybyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W maju 1852 roku, w miejscu objawienia, został położony kamień węgielny pod budowę kościoła i założono Zgromadzenie Księży Saletynów, działające dziś na całym świecie, stawiające sobie za cel szerzenie przesłania Maryi z La Salette. Neoromańską świątynię konsekrowano w 1861 roku. Piękna, dwuwieżowa bazylika wznosi się w przejrzystym górskim powietrzu, w otoczeniu majestatycznych alpejskich szczytów.
Szczegółowy opis objawienia w La Salette znajdziesz tutaj:.W najbliższym otoczeniu bazyliki znajduje się wiele miejsc sprzyjających modlitwie. Dokładnie w miejscu objawienia już w XIX wieku ustawiono figury Matki Bożej i pastuszków.
Przed południem, jeśli pogoda jest sprzyjająca, można wybrać się w góry. Ze zboczy jest wspaniały widok na Bazylikę. La Salette znajduje się na wysokości 1800 m n.p.m., w dolince otoczonej przez trzy masywy górskie: wapienny, granitowy i wulkaniczny. Patrząc od wejścia do bazyliki po lewej widzimy szczyt Gargas (2208 m n.p.m.), po prawej Chamoux (2198 m n.p.m.), a dalej potężny l'Obiou, wznoszący się na wysokość 2780 m n.p.m.
NabożeństwaDo La Salette przybywają codziennie grupy pielgrzymów z księżmi z całego świata. W recepcji hotelu kapłan z Polski może poprosić o skontaktowanie z polskimi saletynami, na stałe mieszkającymi przy sanktuarium. Wyznaczą oni miejsce i czas Mszy św. dla każdej grupy. Poza bazyliką w La Salette istnieje kaplica modlitewna, często nabożeństwa dla poszczególnych grup organizowane są też w jednej z sal hotelowych.
Godziny stałych Eucharystii są następujące:
W sezonie letnim:
W tygodniu: 7:00, 10:45
W niedziele: 7:00, 10:15, 11:45, 16:00.
W sezonie zimowym:
W tygodniu: 18:00
W niedziele: 10:45
Oprócz tego w Sanktuarium odbywa się wiele innych nabożeństw (m.in. codzienna wieczorna procesja z lampionami) oraz koncertów muzyki religijnej. 16 sierpnia na przykład, koncertowali artyści operowi z Polski. Następny koncert (tym razem artysty francuskiego Alaina-Noëla Gentila) zaplanowano na piątkowy wieczór 22 sierpnia.
Program dnia proponowany grupom pielgrzymkowym:
7:00-9:00 – śniadanie;
9:00 spotkanie z kapłanem – przewodnikiem, przekazującym informacje o objawieniu;
10:45 – Msza Św. (w niedziele 10:15 i 11:45);
12:00 – wypoczynek;
14:00 – spotkanie z kapłanem – przewodnikiem, przekazującym informacje o objawieniu (powtórka dla grup przybyłych później);
18:00 – medytacja w kaplicy lub Msza św.;
19:00 – wypoczynek;
20:45 – procesja z lampionami z Bazyliki do miejsca objawienia