Nikt o zdrowych zmysłach pastoralnych i pedagogicznych nie stawia kwestii: religia w szkole czy w parafii. Formy te należy postrzegać jako komplementarne o wzajemnie uzupełniających się zadaniach ewangelizacyjnych i wychowawczych wobec dzieci i młodzieży.
Podobnie jak praca opiekuńczo-edukacyjna prowadzona w przedszkolach i szkołach znajduje w wielu sytuacjach kontynuację w ochronkach dla dzieci, świetlicach środowiskowych, klubach parafialnych itp. O czym traktował m. in. „GN” z 1 lutego w materiałach zatytułowanych: „Dziecko to nie trybik maszyny” i „Katecheza zamiast mandatu”. To wszystko wymaga jednak zdynamizowania katechezą dorosłych.
Wielka szansa Kościoła
Parafia może być ośrodkiem formacji dorosłych, którzy i od siebie mogą się wiele nauczyć. Jednym z priorytetowych zadań jakie stoją dziś przed duszpasterstwem jest zadanie tworzenia i umacniania prawdziwie chrześcijańskich środowisk, w których Bóg i wiara coś autentycznie znaczą i które dają człowiekowi silne wsparcie w jego chrześcijańskiej egzystencji.
Dobrą okazją do spotkania formacyjnego może być katechizacja rodziców dzieci należących do różnych grup parafialnych, jak np. ministrantów, lektorów, scholii, spotkania z rodzicami dzieci należących do tej samej grupy katechetycznej z okazji niektórych świąt kościelnych, np. Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.
Katecheza rodziców jest wielką szansą Kościoła. Katechizacja rodziców – zwłaszcza tych, którzy borykają z problemami wychowawczymi – powinna stanowić priorytetową grupę formacji dorosłych. Jakkolwiek występują pewne różnice w oczekiwaniach i potrzebach uczestników uwydatnia się to samo założenie: podstawowym sposobem formacji rodziców winno być systematyczne wyjaśnianie wiary, dokonujące się w regularnie organizowanych spotkaniach, konferencjach, cyklach wykładów, koncentrujących się na poszczególnych prawdach wiary, życia modlitewno-sakramentalnego w rodzinie oraz tradycji chrześcijańskiego modelu wychowania.
Budzić świadomość
Formacja katechetyczna dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem rodziców i ich powołania, przybiera różne formy. Przede wszystkim jest to katechizacja rodziców posiadających dzieci w wieku przedszkolnym, w wieku szkoły podstawowej i młodzieży.
Chodzi o budzenie świadomości, że zadania katechetyczne, których się podejmują, nie są czymś nowym i nie stanowią ich dodatkowego obciążenia, ale są bezpośrednio związane z chrześcijańskim rodzicielstwem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.