Każda rodzina znajdzie tam coś dla siebie. Podczas VI Światowego Spotkania Rodzin nie zabraknie ani modlitwy, ani praktycznych porad, ani naukowej refleksji, ani beztroskiej rozrywki.
Setki tysięcy ludzi z całego świata przyjadą wkrótce do stolicy Meksyku, gdzie od 13 do 18 stycznia odbędzie się Spotkanie Rodzin. Jedni szukać tam będą we wspólnej modlitwie umocnienia wybranej drogi życiowej. Inni przybędą z nadzieją na rozwiązanie problemów, które ich trapią. Wielu będzie też takich, którzy po prostu chcieliby w sympatycznej atmosferze spędzić kilka dni. Organizatorzy mają nadzieję, że ich goście powrócą do domów szczęśliwsi. Liczą też na to, że spotkanie umocni meksykańskich katolików, toczących od kilku lat walkę ze zwolennikami aborcji. Walka ta ma ogromne znaczenie dla obrony życia w całej Ameryce Łacińskiej.
Lekarstwo na kryzys
O kryzysie rodziny we współczesnym świecie mówi się od dawna. Coraz więcej jest rozwodów, coraz więcej par mieszka razem bez ślubu, coraz mniej jest rodzin z kilkorgiem dzieci. Coraz głośniejszą propagandę uprawiają środowiska domagające się zrównania z małżeństwami „rodzin alternatywnych”, czyli związków homoseksualistów, łącznie z przyznaniem im prawa do adopcji dzieci. Aborcja najmłodszych i eutanazja najstarszych podnoszone są do godności „praw człowieka”. Normalną rodziną i jej problemami współczesny świat mało się przejmuje. Wszystko to dostrzegał Jan Paweł II, z którego inicjatywy w 1994 roku odbyło się w Rzymie I Światowe Spotkanie Rodzin. Impreza okazała się tak udana, że postanowiono ją kontynuować cyklicznie, co trzy lata. Kulminacyjnym punktem każdego spotkania jest uroczysta Eucharystia. W stolicy Meksyku odbędzie się ona w niedzielę 18 stycznia o godz. 9.30 w bazylice Matki Bożej z Guadalupe. Koncelebrować ją będzie watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone wraz z ponad 30 innymi kardynałami i przeszło 200 biskupami z kilkudziesięciu państw. W sobotę 17 stycznia, o godz. 18.00, w tej samej bazylice odbędzie się spotkanie modlitewne, którego uczestnicy usłyszą świadectwa rodzin z całego świata.
Przesyłka dla Benedykta
Papież Benedykt XVI nie przyjedzie do Meksyku. Organizatorzy pomyśleli jednak o tym, żeby wysłać mu… nietypowy prezent. W zeszłym roku ogłosili, by rodziny z całego świata przysyłały swoje zdjęcia. Do 31 grudnia 2008 przyszło ponad 1700 zdjęć. Z ich miniatur metodą komputerową utworzono mozaikę przedstawiającą papieża. Mozaikę można podejrzeć w Internecie na stronie www.mosaicodelasfamilias.com. Meksykański kompozytor José Cantoral skomponował hymn spotkania. Znakiem rozpoznawczym imprezy jest także ikona przedstawiająca Świętą Rodzinę wracającą do Nazaretu po odnalezieniu Jezusa w świątyni jerozolimskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.