Rozpoczęto prace przy budowie katolickiej katedry w Bahrajnie.
Katedra poświęcona Matce Bożej stanie się sercem wspólnoty katolickiej Arabii Północnej, obejmującej: Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar oraz oczywiście Bahrajn.
Katedra wznoszona jest 20 km od stolicy kraju Manamy i nie będzie tylko miejscem kultu. Oprócz świątyni znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Teren pod jej budowę ofiarował król Brahrajnu Hamad bis Isa Al Khalifa. Zakończenie prac przewidziane jest w 2021 r.
Powstająca katedra stanie się wyraźnym świadectwem obecności chrześcijan na Półwyspie Arabskim, w ogromnej większości muzułmańskim. Będzie mogła pomieścić do 2 tys. wiernych. W fundamentach budowli umieszczono kapsułę, gdzie zamieszczono opis historii Kościoła katolickiego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem obecności Kościoła w tym regionie, a także podstawowe informacje na temat powstającej katedry.
Dla tamtejszych katolików, w ogromnej większości migrantów, którzy na co dzień niejednokrotnie doświadczają różnego rodzaju zniewag, dyskryminacji i trudności, nowa świątynia jest powodem do dumy i radości. Oni też finansowo włączają się w jej budowę. Wspólnotę katolicką stanowią tam przede wszystkim chrześcijanie z Iraku i Iranu, a także Sri Lanki, Indii, Libanu i Filipin, którzy przybyli do Bahrajnu w poszukiwaniu pracy. Na duże uroczystości do katedry Matki Bożej w Bahrajnie będą przybywać także chrześcijanie z innych krajów, np. z Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej wiary poza islamem jest całkowicie zabronione.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.