Nie widać końca przemocy w Nikaragui. Nuncjusz apostolski w tym kraju apeluje o zawieszenie broni i powrót do dialogu. Tymczasem wzrasta liczba ataków wymierzonych w Kościół.
Z każdym dniem sytuacja w Nikaragui coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Na polecenie prezydenta Daniela Ortegi wojska rządowe krwawo tłumią wszelkie protesty. Prezydent odmawia przystąpienia do dialogu narodowego oskarżając opozycję o zamach stanu. Tymczasem stale rośnie liczba ofiar, zginęło co najmniej 360 osób. Społeczne protesty rozpoczęły się 18 kwietnia, po tym jak prezydent zapowiedział wprowadzenie reformy ubezpieczeń społecznych uderzającej w najuboższych. Opozycja domaga się jego dymisji i rozpisania demokratycznych wyborów.
Największym problemem jest obecnie okrutna przemoc, do której ucieka się wojsko. Gdyby opozycja odpowiadała takim samym okrucieństwem bylibyśmy świadkami nieopisanej masakry – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Victor Rivas, sekretarz generalny nikaraguańskiego episkopatu. – My, jako Kościół od początku konfliktu próbujemy mediować, wspierać wszystkich, a szczególnie ofiary ataków. Właśnie za te działania rząd uznał Kościół za swojego wroga. Otrzymujemy pogróżki i jesteśmy otwarcie atakowani przez siły proprezydenckie. Atakowane są świątynie, które powinny być miejscem azylu, pobity został kardynał, nuncjusz apostolski i biskup, a także wielu księży. Patrząc na rozwój konfliktu powtarzamy, że jedyną drogą wyjścia z obecnej sytuacji jest dialog. Nawet jeżeli wciąż jest on zablokowany nie tracimy nadziei, że prezydent w końcu na niego się otworzy. Mimo negatywnego nastawienia rządu wierzymy, że w końcu ujrzymy światełko w tunelu, którego w chwili obecnej nijak nie widać. Prośmy o modlitwę za nasz kraj.
W pokojową mediację aktywnie zaangażowany jest nuncjusz apostolski w tym kraju, którym jest Polak abp Waldemar Sommertag. Na bieżąco informuje on Papieża Franciszka oraz watykański Sekretariat Stanu o rozwoju sytuacji. Za pośrednictwem nikaraguańskiej telewizji abp Sommertag zaapelował do sumień ludzi odpowiedzialnych za losy tego latynoskiego kraju o przerwanie spirali przemocy i powrót do dialogu. Wierzących na całym świecie poprosił o modlitwę za Nikaraguę.
W tym tragicznym momencie pragnę wyrazić również w imieniu Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej głębokie zaniepokojenie z powodu poważnej sytuacji, jaką przeżywa ten kraj. Nieakceptowalne jest myślenie, że zabici oraz ofiary przemocy mogą rozwiązać obecny kryzys polityczny i zapewnić Nikaragui pokojową przyszłość i dobrobyt – mówił w telewizyjnym przesłaniu abp Sommertag. – Opłakując zabitych i modląc się za ich rodziny, ze wszystkich mych sił apeluję do sumień wszystkich o wypracowanie rozejmu i umożliwienie jak najszybszego powrotu do stołu dialogu narodowego, by wspólnie poszukiwać odpowiedniego rozwiązania i w ten sposób zakończyć trwający kryzys. Zawierzmy się pokornie wstawiennictwu Matki Bożej, błagając ją, by nadal prowadziła naszą ukochaną Nikaraguę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.