Rówieśnice Niepodległej

13 lipca 2018 Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (pasjonistki) obchodzić będzie stulecie swego istnienia.

Reklama

Obchody jubileuszu stulecia rozpoczną się w Warszawie, gdzie mieści się Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek. 15 lipca br. w Wilanowskiej Kolegiacie sprawowana będzie o godz. 11.30 Msza Święta dziękczynna – za życie i dzieło Matki Założycielki. Przez cały dzień na terenie parafii św. Anny czekać na nas będzie wiele atrakcji.

Kolebką nowej rodziny zakonnej stał się książęcy Płock, gdzie Siostry Pasjonistki podjęły pracę z sierotami. Matka Józefa wychodziła naprzeciw wszystkim potrzebom, które dostrzegała w Ojczyźnie budzącej się z niewoli i zagrożonej nawałą bezbożnego bolszewizmu. Dlatego w pierwszych Regułach ujawniła wielką troskę nie tylko o sieroty wojenne, ale też o małe dzieci, których rodzice przez całe dnie pracowali, czy o młode dziewczęta, które bez przygotowania zawodowego były narażone na zgorszenie czy upadek moralny z powodu biedy. Przy pierwszym domu, który nabyła na własność zgromadzenia na terenie Zagłębia i w którym redagowała pierwsze Reguły, założyła zakład wychowawczy dla sierot, ochronkę dla dzieci dochodzących i pracownię szycia i haftu dla dziewcząt.

Rówieśnice Niepodległej   Archiwum Sióstr Pasjonistek Siostry z uczennicami pracowni haftu i szycia w Strzemieszycach Wielkich Do 1939 r. powstało 27 placówek Zgromadzenia, przy których funkcjonowały zakłady dla sierot i starców, przedszkola i ochronki. Siostry pracowały jako pielęgniarki w szpitalach i niosły ulgę chorym po domach. Prowadziły działalność charytatywną przy parafiach i pomagały w pracy duszpasterskiej kapłanom. Pomyślny rozwój Zgromadzenia przerwał wybuch II wojny światowej i okupacja. Po wojnie nastąpiło wznowienie działalności, ale dostosowanej do nowej rzeczywistości politycznej. Dziś prowadzimy dom opieki i przedszkole, pracujemy w szpitalach oraz jako katechetki, zakrystianki i kancelistki, a od 1986 r. na misjach w Kamerunie. Matka Józefa zmarła w opinii świętości 9 lutego 1946 r. Obecnie w Rzymie toczy się jej proces beatyfikacyjny.

Niezmienny jest cel i duchowość wyrosłe z jej pasyjnego charyzmatu, który mocno podkreśla ducha pokuty i wynagrodzenia. W tym duchu pasjonistki mają rozważać Mękę Pańską poprzez rozmyślanie, codzienną Drogę Krzyżową, bolesną część Różańca; przyjmować doświadczenia i cierpienia; praktykować post i milczenie wynagradzające – aby wypraszać nawrócenie grzesznikom i miłosierdzie dla całego świata. Niezmiennie też od początku istnienia Zgromadzenia modlimy się w intencji naszej Ojczyzny: „(…) wskrzesiłeś jej ciało, odrodź ducha, Chryste!...” prosząc o „zgodę i pokój w narodzie, o rządy katolickie i za dusze poległych w obronie Ojczyzny.”

Rówieśnice Niepodległej   Archiwum Sióstr Pasjonistek Siostry przy figurze św. Józefa, patrona Zgromadzenia, w ogrodzie Domu Macierzystego w Płocku

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PASJONISTKI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama