Zapobiec dalszemu zwyrodnieniu sytuacji

Abp. Auza o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Konflikt izraelsko-palestyński oraz kryzys humanitarny na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce to główne tematy przemówienia Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Abp Bernardito Auza dwukrotnie zabrał głos w debacie Rady Bezpieczeństwa dotyczącej kompleksowego przeglądu sytuacji w tych regionach.

Konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną to jedno z podstawowych miejsc, gdzie poprzez zdecydowane działania, Rada Bezpieczeństwa powinna zapobiec dalszemu zwyrodnieniu sytuacji – mówił watykański dyplomata. Stolica Apostolska – jak dodał – wspiera ideę „dwóch państw”, które mogą osiągnąć pokojowe współistnienie. Zauważa jednak także, że istnieje większa determinacja, aby udaremnić pokojowe plany, niż je umocnić. Z tego powodu Watykan wzywa Izrael i Palestynę do okazania mądrości, odpowiedzialności i woli politycznej, aby uzyskać historyczne porozumienie, które odpowie na oczekiwania obu ludów. Stały Obserwator przy ONZ podkreślił również wagę utrzymania status quo Jerozolimy.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wspomniał też o kryzysie humanitarnym na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, a także o fiasku wszelkich politycznych dróg rozwiązania konfliktów w tym regionie. Dlatego Rada Bezpieczeństwa powinna zadbać o to, aby współistnienie pomiędzy jednostkami, wspólnotami i narodami w tych regionach charakteryzowało się poszanowaniem wolności religijnej i praworządnością.

Stolica Apostolska – mówił abp Auza – wskazuje na nieodłączny związek między respektowaniem praw człowieka i prawa humanitarnego, a utrzymaniem światowego ładu. Szybka odpowiedź na naruszanie tych praw w początkowych fazach, może przeciwdziałać konfliktom, zanim staną się one zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedział watykański dyplomata.

W imieniu Ojca Świętego abp Auza przekazał również 100 tys. dolarów dla oenzetowskiej agencji zajmującej się pomocą dla palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Suma ta ma wspomóc w szczególności znajdujące się w obozach dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8