Trwaj chwilo, chwilo jesteś piękna – mówili wszyscy w lipcu 2016 roku. Po dwóch latach Rybnik czeka małe déjà vu.
A to wszystko za sprawą Youth Campu – obozu, który w pierwszym tygodniu lipca do miasta sprowadzi młodych z archidiecezji oraz ich rówieśników z Francji, Belgii, a także Libanu oraz Syrii. Ci młodzi wspólnie z monastyczną Wspólnotą Tyberiadzką będą uczyć się zaufania Bogu, spotkają się z ciekawymi ludźmi, nauczą się śpiewać, grać jak w teatrze, ruszą w nieznane i posłuchają dobrej muzyki.
Się zapisz
Młody człowieku, chcesz do nich dołączyć? Pospiesz się, zapisy na: dar.rybnik.pl trwają do 25 czerwca. Koszt to jedyne 30 zł, termin: od 2 do 9 lipca, przedział wiekowy 15–30 lat (niepełnoletni potrzebują zgody rodziców). Z uczestnikami spotka się m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, zagrają TGD, NiemaGOtu, Carrantuohill, Chwila Nieuwagi, a rekolekcje wygłosi ojciec Emmanuel della Faille z belgijskiej Wspólnoty Tyberiadzkiej. Warsztaty muzyczne poprowadzą krakowscy kompozytorzy muzyki liturgicznej: Paweł Bębenek, Piotr Pałka i Hubert Kowalski, warsztaty teatralne – grupa aktorów z Tuluzy we Francji. W tych dwóch wydarzeniach uczestniczyć mogą wszyscy chętni, niezależnie od wieku. Organizatorami całości są młodzi z Duszpasterstwa Akademickiego DAR w Rybniku, Ciemne Typy oraz opiekun jednych i drugich ks. Krzysztof Nowrot. Współorganizatorem jest miasto Rybnik. Dlaczego święto młodych odbędzie się właśnie w tym mieście?
To mała powtórka ŚDM sprzed 2 lat, które zachwyciły zarówno wierzących, jak i sceptycznie nastawionych do Kościoła. Wśród zagranicznych gości, którzy mieszkali wtedy w Rybniku, byli także mnisi ze Wspólnoty Tyberiadzkiej i młodzi Belgowie. Tak bardzo spodobało im się na Górnym Śląsku, że w podzięce właśnie na Youth Camp w zeszłym roku zaprosili naszych młodych. Wtedy razem ze swoimi rówieśnikami poprzez pracę w ogródku, modlitwę, warsztaty oraz pielgrzymowanie bez pieniędzy i zapewnionych noclegów mogli zbliżyć się do Boga. Teraz, my Ślązacy, dziękujemy Belgom i podobne wydarzenie organizujemy u nas. Młodzi, jak na ŚDM, spać będą u rodzin. W tym czasie będą mogli korzystać z darmowej komunikacji. Głównym miejscem ich spotkań będą akademicki kościółek oraz kampus. Tam będą się odbywać warsztaty i rodzinne pikniki. – Każdy przygotuje jedzenie w domu, później zaniesie je na kampus, gdzie nie zje tego, co sam przygotował, a posiłki zrobione przez innych – zdradza ks. Krzysztof Nowrot.
Zaufaj!
Dodatkowo młodzi z obozu oraz wszyscy chętni spotkają się 7 lipca na rynku na wspólnym koncercie TGD i innych gwiazd, ewangelizacji oraz spektaklu przygotowanym wcześniej przez Francuzów i Polaków. Dzień później – w niedzielę – Mszę posłania w bazylice św. Antoniego odprawi bp Marek Szkudło. – Po pierwszych dwóch dniach obozu na kolejne dwa wyruszymy w świat z przygodą ewangelizacyjną – mówi Paweł Wolny z Rybnika, student elektrotechniki. Młodzi pójdą m.in. do Kokotka, gdzie odbywać się będzie Festiwal Życia. Do wyboru będą mieli też trasy wiodące do maryjnych sanktuariów: na Jasnej Górze, w Pszowie, Turzy Śl., Bujakowie oraz Piekarach Śl., z powrotem natomiast wrócą samochodami. Pójdą bez pieniędzy i bez zaplanowanych noclegów, zdani na dobrego Boga i dobrych ludzi.
– To będzie sprawdzian, na ile jesteśmy w stanie zaufać Bogu, powierzyć Mu nasze życie i o nic się nie martwić – ocenia Paweł. – W zeszłym roku w Belgii podobna wyprawa była momentem największej integracji wśród młodych. Wszyscy znaleźli noclegi, owszem, w różnych miejscach, ale później po powrocie widać było, jak bardzo się zżyli – dodaje ks. Krzysztof.
Jedna grupa będzie miała okazję posługiwać w seminarium w Katowicach w pracach remontowo-porządkowych. W ramach obozu młodzi spotkają się też z niepełnosprawnymi oraz z ludźmi przebywającymi w hospicjum domowym. Sadząc kwiaty i krzewy przed kościołem akademickim, będą mogli wykazać się także umiejętnościami z zakresu ogrodnictwa. Specjaliści z dziedziny finansów, sztuki i mediów poprowadzą dla nich warsztaty, a siostry karmelitanki z Żarek pod Częstochową opowiedzą, jak nauczyć się słuchać Boga w świecie, który ciągle nas zagłusza. Głównymi patronami obozu będą pochodzący z Rybnika sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, twórca oazy i inspirator Jana Pawła II do stworzenia ŚDM, oraz bł. Pier Giorgio Frassati, założyciel Ciemnych Typów, patron młodzieży czczony 4 lipca.
– Youth Camp będzie dobrą okazją do odbudowania czy pogłębienia swojej wiary – wierzy Kasia Szulc z Wodzisławia Śląskiego, kończąca inżynierię środowiska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.