Wizerunek Maryi Współczującej - ofiarowany przez biskupa Aleppo w dowód wdzięczności za okazaną przez Polaków pomoc prześladowanym w Syrii chrześcijanom - rozpoczął peregrynację po naszym kraju
- "Mobilna Ambasada Niepodległej" to specjalny projekt obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowany przez Caritas Polska i Caritas w całej Polsce. Polega on na propagowaniu wartości chrześcijańskich i naszych projektów - mów Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Wszystko zaczęło się od daru biskupa Aleppo i mieszkających w Syrii chrześcijan dla Caritas daru wdzięczności za wszelką pomoc. - Ta ikona Matki Bożej Współczującej pojechała z nami na początku maja do Watykanu, do papieża Franciszka. On ją pobłogosławił, a teraz obraz peregrynuje po Polsce - dodaje.
Uzupełnieniem jest niewielka wystawa, na której można zobaczyć kilka zdjęć z Syrii oraz wizyty u Ojca Świętego.
Karol Białkowski /Foto Gość Matka Boża Współczująca.
W czasie specjalnej audiencji papież Franciszek skierował swoje specjalne błogosławieństwo do całego ruchu "Young Caritas".
- Podczas każdego etapu peregrynacji będziemy uczestniczyć głównie w spotkaniach Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas, a więc w spotkaniach z wolontariuszami, by przekazać im to przesłanie, że czym za młodu nasiąkną, będą nieść przez całe życie.
Karol Białkowski /Foto Gość "Mobilna Ambasada Niepodległej"
W busie "Mobilnej Ambasady Niepodległości" był też Farid. - Pochodzę z Damaszku. Razem z rodziną uciekliśmy przed wojną do Polski. Dziękuję Bogu, że tu jestem i że jest tu pokój. Modlę się o to, by w Syrii też on nastał - mówi w rozmowie z "Gościem".
Aktualnie Farid pracuje jako kelner i uczy się języka polskiego. Zaznacza, że bardzo mu się tu podoba. Ma nowych, dobrych znajomych w pracy, ale najważniejsze, że nie ma tu wojny.
Mężczyzna angażuje się też w dzieła Caritas. - Tam bardzo ciężko się żyje. Nie ma czasem prądu, wody czy żywności. Wielu brakuje podstawowych rzeczy do życia. Dlatego szukam możliwości, by nieść tam pomóc - mówi o swoim zaangażowaniu.
Wrocław jest pierwszym etapem tej pielgrzymki. - Plan jest dość napięty. Każdego tygodnia nasz bus i ikona będą odwiedzały nawet kilka diecezji. Najbliższymi miejscowościami będą ośrodki Caritas w diecezjach: siedleckiej (31 maja) oraz sandomierskiej i rzeszowskiej - dodaje.
Peregrynacja potrwa co najmniej do września.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.