Papież: nie wobec globalnej obojętności

O potrzebie międzynarodowej solidarności wobec biedy i cierpienia oraz wspierania uchodźców mówił Papież do nowych ambasadorów, którzy złożyli listy uwierzytelniające. Reprezentują oni siedem państw: Tanzanię, Lesotho, Pakistan, Mongolię, Danię, Etiopię i Finlandię.

Nikt nie może wymawiać się od moralnej odpowiedzialności wobec globalizacji obojętności czy udawać, że nic się nie dzieje wobec tragicznych sytuacji niesprawiedliwości, które domagają się natychmiastowej odpowiedzi humanitarnej – wskazał Papież w skierowanym do nich przemówieniu. Zwrócił uwagę na wrodzoną godność człowieka i przekonanie o jedności rodziny ludzkiej, które są podstawą działań dyplomatycznych. Dlatego – podkreślił Franciszek – Kościół jest przekonany, iż ta działalność powinna prowadzić do integralnego rozwoju każdego człowieka, mężczyzny i kobiety, dziecka i starca. Zaapelował o odnowę ducha solidarności szczególnie wobec tych, którzy cierpią biedę, są chorzy czy prześladowani.

Szczególną uwagę Papież zwrócił także  na problem uchodźców:

“Wśród najbardziej palących kwestii humanitarnych, wobec których stoi wspólnota międzynarodowa, znajduje się konieczność przyjęcia, ochrony, wsparcia i integracji tych, którzy uciekają z miejsc, gdzie toczą się wojny, gdzie jest głód lub są narażeni na dyskryminację, prześladowania, biedę i degradację środowiska – powiedział Ojciec Święty. - (...) Z problemem tym wiąże się nierozłącznie wymiar etyczny, który przekracza granice i zawężone koncepcje odnoszące się do własnego bezpieczeństwa i interesu. Pomimo złożoności i delikatności kwestii politycznych i społecznych z tym związanych, poszczególne narody i wspólnota międzynarodowa są wezwane do włączenia się, według swoich możliwości, w dzieło budowy pokoju i pojednania, poprzez decyzje i działania polityczne charakteryzujące się przede wszystkim współczuciem, dalekowzrocznością i odwagą.”

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5