Wyprawa do muzycznych świątyń świata

Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” na Jasnej Górze.

Utwory gospel i synagogalne, to tylko niektóre propozycje tegorocznej 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Światowe prawykonanie jasnogórskiej muzyki dawnej inauguruje dziś siedmiodniowy, największy w Polsce projekt, promujący muzykę różnych religii i kultur.

Aż trzy koncerty zabrzmią na Jasnej Górze, bo jak przypomina o. Sebastian Matecki, rzecznik klasztoru, sanktuarium od początku jest „sercem festiwalu”: „Ten festiwal jest wielkim bogactwem kulturowo-duchowym. Festiwal rozciąga swoje wpływy przez rozbrzmiewanie również w innych miejscach Polski, przez koncerty, ale jednak jego główną stolicą jest Częstochowa i Jasna Góra”.

Gaude Mater ma dwie misje - promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej, jak i dawnej, oraz dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu – przypomina nowy dyrektor festiwalu Robert Jasiak: „To, co jest trzonem tego festiwalu, to dialog międzykulturowy. Będzie tu Syria i Iran na tej samej scenie i nie tylko, będziemy mogli usłyszeć kantora z Izraela, co nie dzieje się zbyt często, nawet w skali całego kraju, jest to więc coś wyjątkowego”.

W tym roku na festiwal składa się 12 różnych wydarzeń. To nie tylko koncerty, ale również wystawy i spotkania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6