Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” na Jasnej Górze.
Utwory gospel i synagogalne, to tylko niektóre propozycje tegorocznej 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Światowe prawykonanie jasnogórskiej muzyki dawnej inauguruje dziś siedmiodniowy, największy w Polsce projekt, promujący muzykę różnych religii i kultur.
Aż trzy koncerty zabrzmią na Jasnej Górze, bo jak przypomina o. Sebastian Matecki, rzecznik klasztoru, sanktuarium od początku jest „sercem festiwalu”: „Ten festiwal jest wielkim bogactwem kulturowo-duchowym. Festiwal rozciąga swoje wpływy przez rozbrzmiewanie również w innych miejscach Polski, przez koncerty, ale jednak jego główną stolicą jest Częstochowa i Jasna Góra”.
Gaude Mater ma dwie misje - promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej, jak i dawnej, oraz dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu – przypomina nowy dyrektor festiwalu Robert Jasiak: „To, co jest trzonem tego festiwalu, to dialog międzykulturowy. Będzie tu Syria i Iran na tej samej scenie i nie tylko, będziemy mogli usłyszeć kantora z Izraela, co nie dzieje się zbyt często, nawet w skali całego kraju, jest to więc coś wyjątkowego”.
W tym roku na festiwal składa się 12 różnych wydarzeń. To nie tylko koncerty, ale również wystawy i spotkania.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Czeka nas m.in. nabożeństwo ekumeniczne i dyskusja o kształtowaniu relacji polsko-niemieckich.