Kard. Müller: Nie wolno przeciwstawiać sobie trzech ostatnich pontyfikatów

„Próby przeciwstawiania sobie ostatnich trzech pontyfikatów to zbrodnia przeciwko Kościołowi i zdrada jego misji i mandatu, którego celem jest zachowanie wierności nauczaniu apostołów w sposób pełny i autentyczny” – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wary zabrał głos 7 marca podczas prezentacji na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim książki „Karol Wojtyła a Humanae vitae, wkład arcybiskupa Krakowa i grupy teologów polskich do encykliki Pawła VI” autorstwa ks. dr. Pawła Gałuszki.

Reklama

Kard. Müller podkreślił, że „osoby zaprzeczające dogmatycznym wypowiedziom Magisterium i przekazujące ich interpretację dogmatyczną sprzeczną z ich sensem, charakteryzują się duchem heretyckim, a nie katolickim”. Odnosząc się do pracy ks. Gałuszki emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że stanowi ona punkt zwrotny w kierunku nowego podejścia syntetycznego i oznacza kres prób odrzucania „Humanae vitae”. Dodał, że „natura ludzka jest zasadniczą jednością ciała i duszy w ich względności historycznej i społecznej, w obrębie uniwersalnej i fundamentalnej relacji z Bogiem, naszym Zbawicielem”.

Kard. Müller podkreślił, że dzieci nie są wytworem arbitralnej woli rodziców, którzy myślą, że sprawiają sobie prezent, ale darem Boga dla rodziców, nie będąc ich własnością. Małżeństwo chrześcijańskie nie jest bowiem wspólnotą służącą wygodzie kobiety i mężczyzny, ale udziałem w procesie stwórczym Boga, w tajemnicy bezwarunkowej miłości Chrystusa dla swej oblubienicy, Kościoła. Prawdy te zachowują swoją aktualność także wówczas, gdy małżonkowie są już osobami w podeszłym wieku lub, gdy kobieta jest niepłodna, a prokreacja jest niemożliwa – dodał emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Wcześniej były rektor Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, prał. Livio Melina zaprzeczył, jakoby kard. Karol Wojtyła zamierzał kiedykolwiek wychodzić poza Humanae vitae, czy próbował wywierać nacisk na Pawła VI. Odnosząc się do głosów polemicznych, które pojawiły się w ostatnim okresie określił je jako konsekwencje manipulacji ideologicznych nauczaniem Pawła VI i prób zaprzeczania ciągłości Magisterium wyrażającym się w katechezach Jana Pawła II o miłości małżeńskiej oraz encyklice Veritatis splendor, której 25 lecie przypada w tym roku. Stąd zdaniem wybitnego włoskiego teologa bierze się arbitralność przeciwstawiania Pawła VI i Jana Pawła II, ukazywanego jako bezkompromisowy moralista, przeciwstawianego otwartej i elastycznej naturze papieża Montiniego. Ks. prof. Melina zaznaczył, że takie próby związane są z pojawianiem się nurtów neognostyckich, krytykowanych przez papieża Franciszka. Książka ks. Gałuszki jest jego zdaniem „silnym lekiem, który pozwala nam oddychać dobrą teologię moralną Karola Wojtyły, oddanego i wiernego syna Pawła VI, a potem jego następcy na Stolicy Piotrowej”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7