Na rzymskie lotnisko Fiumicino przyleciała 27 lutego 113-osobowa grupa uchodźców z Erytrei, Sudanu Południowego i Somalii.
Są to pierwsze osoby z tego regionu, które przybyły do Włoch w ramach tzw. korytarzy humanitarnych.
33 rodziny przyleciały z Addis Abeby i zostały przyjęte przez przedstawicieli katolickiej Wspólnoty Sant’Egidio, Kościołów ewangelickich oraz waldensów. Teraz będą rozlokowani w różnych miejscach, a opiekę nad nimi obejmą wolontariusze z poszczególnych Kościołów i organizacji. W porozumieniu władz włoskich z etiopskimi organizatorzy wyszukali w jednym z obozów dla uchodźców ludzi, którzy najpilniej potrzebują ochrony.
Obok innych organizacji największą rolę w porozumieniu z rządem włoski w sprawie „korytarzy humanitarnych” dla uchodźców odegrała Wspólnota św. Idziego. Inicjatywa polega na zapewnieniu bezpiecznego i legalnego wjazdu do Włoch szczególnie zagrożonym uchodźcom, a także rozmieszczenie ich w różnych miejscach i opiekę oraz pomoc w integracji ze strony wolontariuszy z organizacji pozarządowych oraz kościelnych. Pomoc ma być finansowana ze środków i ofiar kościelnych.
Z okazji jubileuszu 50-lecia Wspólnoty Sant’Egidio w ubiegłym tygodniu odwiedził jej siedzibę na rzymskim Zatybrzu prezydent Włoch Sergio Mattarella. Nawiązując do trwającej obecnie kampanii wyborczej prezydent powiedział, że Włochy potrzebują teraz „więcej solidarności, a mniej wrogości”. W połowie stycznia premier Paolo Gentiloni zapewnił Kościoły kraju, że jego rząd będzie obstawał przy korytarzach humanitarnych dla uchodźców przed wojną.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.