W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia metropolita krakowski przekonywał, że Nowy Rok powinien upłynąć wierzącym ze świadomością, że należą do Chrystusa.
Na wstępie homilii wygłoszonej w łagiewnickiej kaplicy klasztornej abp Marek Jędraszewski przypomniał, że w starożytności lata liczyły się od założenia Rzymu.
- W ten sposób chciano nie tylko wskazywać na początki Imperium Rzymskiego, ale przede wszystkim nieustannie demonstrować jego wielkość - wyjaśnił dodając, że Wieczne Miasto przewyższało potęgą inne państwa i że "w jego imieniu, zgodnie z prawem, decydowano o życiu i śmierci wszystkich jego mieszkańców".
- Stąd rzymski prokurator Piłat mógł z ogromną pewnością siebie, za którą kryła się cała potęga Imperium, zapytać stojącego przez nim Jezusa: „Nie chcesz ze mną mówić? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić ciebie i mam władzę ciebie ukrzyżować?” - powiedział.
Metropolita zaznaczył też, że po zmartwychwstaniu Chrystusa Imperium Rzymskie wydało chrześcijaństwu śmiertelną walkę, chcąc obronić pogański porządek. W końcu jednak to wierzący w Jezusa, przez wieki prześladowani, urośli w siłę, a Rzym chylił się ku upadkowi.
- Stąd w VI wieku papież Jan I zlecił mnichowi o imieniu Dionizy Mniejszy opracowanie nowej rachuby czasu. Jej punktem fundamentalnym stał się rok narodzenia Zbawiciela świata - tłumaczył arcybiskup, wskazując przy tym, że oświeceniowe próby wyrugowania chrześcijaństwa z kultury sprawiły, że zamiast "po narodzeniu Chrystusa", zaczęto stosować określenie "nasza era".
- Jednak w swej istocie liczenie pozostało to samo a punktem odniesienia jest narodzenie Chrystusa. I to stanowi o radykalnej nowości, jaką Jednorodzony Syn Boży (...) wniósł w dzieje świata. Wraz z Jego narodzeniem w Betlejem zaczęła się dla nas wszystkich nowa era - podkreślił.
Zdaniem hierarchy przyjście na świat Jezusa otwarło nowe przestrzenie wolności, o których świadczą "kolejne pokolenia chrześcijan, którzy słowem i przykładem pociągali za sobą coraz to nowych Jego wyznawców", a tajemnica wcielenia najbardziej przejmująco ukazuje miłosierdzie Boga wobec ludzkości.
- Z największą pokorą i ufnością prośmy u progu tego Nowego Roku, aby był to dla każdej i każdego z nas rok wzruszających i przejmujących doświadczeń tego, jak bezmierne jest miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy w Jezusie, Panu naszym, tego miłosierdzia upatrują - zachęcał abp Jędraszewski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.