„Ku Ewangelii Ubóstwa” to tytuł pierwszego listu skierowanego przez nowego metropolitę łódzkiego, abp Grzegorza Rysia do swoich wiernych. List ten zostanie odczytany w najbliższą niedzielę, 12 listopada, a jego treść odnosi się do zbliżającego się pierwszego w historii Kościoła Dnia Ubogich.
„Mija tydzień, odkąd formalnie i uroczyście przyszedłem – z woli papieża Franciszka – do Archidiecezji Łódzkiej jako jej nowy pasterz” – rozpoczyna swoje słowo do wiernych abp Ryś. „Dziś chcę stanąć pomiędzy Wami wszystkimi, pośrodku każdej Eucharystycznej Wspólnoty, i rozważyć zarówno SŁOWO, jakie w tym momencie kieruje ku nam Pan; jak i DZIAŁANIE/CZYN, do którego nas jako swój Kościół aktualnie wzywa” – dodaje.
Odwołując się do ewangelicznej przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych zauważa, że pan z ewangelicznego opowiadania zwracając się do panien nierozsądnych mówi: nie znam was! Przy tej okazji metropolita łódzki zadaje pytanie: Czy Bóg mnie zna? „Kiedy więc pytam, czy Bóg mnie zna – nie pytam ostatecznie o zakres Jego wiedzy, ale o jakość mojej KOMUNII z Nim – kontynuuje. „Być może mnie „nie zna”, dlatego że to ja nie pozwalam Mu się do końca poznać. Nie wchodzę z Nim w relację miłości, pełną zaufania i otwartości. Nie odsłaniam Mu całego czy całej siebie. Owszem, może sam dużo o Nim wiem, ale Jemu nie pozwalam wejść do mego wnętrza. Są we mnie obszary, do których Go nie dopuszczam – nie chcę, by je poznał. Kryję się z nimi przed Nim. Kto wie, może w ogóle cały przed Nim się kryję – jak Adam w raju… Nie chcę przed Jego oczami stanąć w pełnej prawdzie. Chowam ją za fasadą zewnętrznej pobożności, recytując głośno: „Panie! Panie!” – podkreśla.
Metropolita łódzki w liście wyjaśnia, że w przyszłą niedzielę z ustanowienia papieża Franciszka, będziemy wraz z całym Kościołem przeżywać pierwszy Światowy Dzień Ubogich. „Ojciec Święty ustanowił ten dzień, zamykając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Światowy Dzień Ubogich ma być – w zamyśle Papieża – obchodzony zawsze na tydzień przed Uroczystością Chrystusa Króla. Ma stanowić jej niepomijalną bramę. Każdy, kto chce uwielbić królewski Majestat Chrystusa, musi najpierw przyjąć Go i zgiąć przed Nim kolano, gdy przychodzi w Osobie Ubogiego” – tłumaczy hierarcha.
Arcybiskup zachęca swoich wiernych, aby włączyli się w każde działanie i inicjatywę, jakie zostaną podjęte z okazji I Światowego Dnia Ubogich tak w Łodzi, jak i w całej archidiecezji, w każdej parafii i wspólnocie. „Proszę o modlitwę za ubogich i z ubogimi, a także za wszystkie nasze dzieła charytatywne i za wszystkich, którzy świadczą miłość potrzebującym. „Caritas” rozprowadziła do każdej z naszych Parafii dobrze znane Wam „Tytki” – napełnione żywnością czy środkami czystości staną się z pewnością realną pomocą w każdej lokalnej wspólnocie. Być może jednak można uczynić coś jeszcze? Zaprosić na obiad samotnego sąsiada? Albo wreszcie zjeść rzeczywiście obiad z najbliższymi? Może trzeba pójść odwiedzić kogoś w szpitalu? Albo iść pomodlić się z kimś, kto opłakuje dopiero co zmarłą bliską osobę. Pamiętajmy: to są wszystko spotkania z naszym Panem, który właśnie przychodzi” – podkreśla arcybiskup.
Kończąc swój list, abp Ryś wyraża zadowolenie z tego, że zaczyna swoje pasterzowanie w łódzkim Kościele w przededniu I Światowego Dnia Ubogich. „Cieszę się, że na progu tej posługi dane mi jest z Wami spotkać Chrystusa, który „będąc bogatym, dla nas stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić”. Niech On nas dalej prowadzi do odkrycia Ewangelii Ubóstwa – kończy metropolita.
Treść listu dostępna jest na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.