Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn odbyła się dziś na Jasnej Górze.
Spotkanie jest odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości oraz wyrazem pragnienia, by upowszechnić pracę duszpasterską wzmacniającą mężczyzn w ich rolach i zadaniach. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Oblężenie Jasnej Góry”. Wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób.
„Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła, znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie – podkreśla organizator pielgrzymki, Andrzej Lewek ze Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa. – W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z dużym pomieszaniem pojęć i wartości, potrzebujemy wrócić do źródła. Jako mężczyźni potrzebujemy stanąć w tych w rolach i zadaniach w tym planie, jaki Pan Bóg dla nas przewidział. W tych rolach jako mąż przede wszystkim, jako ojciec, jako obywatel”.
Jak podkreślają uczestnicy spotkania, chodzi o kształtowanie męskiej duchowości i dawanie świadectwa: „Dawanie tego świadectwa, że są jeszcze ludzie, którzy w normalny, tradycyjny sposób podchodzą do małżeństwa i do rodziny, jest ważne. Jeżeli idziemy nie do końca jako cywilizacja w tym kierunku co trzeba, trzeba zwrócić się w tę stronę, która jest właściwa, do Boga”.
Na program „męskiego oblężenia” złożyły się m.in. konferencje o byciu mężczyzną, powołaniu do ojcostwa i o tym, co robić, by nie utracić poczucia potrzeby samowychowania. Nie zabrakło narodowego zawierzenia mężczyzn Matce Bożej. Panowie podkreślają, że tak jak w przypadku niewiast, tak i w ich środowiskach potrzeba wspólnej rozmowy i modlitwy, a te możliwe są w różnych męskich grupach działających licznie w polskich parafiach.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.