Hiszpania: Święto Matki Bożej Pilar w cieniu Katalonii

W Hiszpanii przypada dziś święto Matki Bożej Pilar, której sanktuarium znajduje się w Saragossie. W tym roku Hiszpanie przeżywają to święto w sposób szczególny, w kontekście kryzysu katalońskiego.

W Hiszpanii przypada dziś święto Matki Bożej Pilar, której sanktuarium znajduje się w Saragossie. Jest to również tzw. „Dzień Hiszpańskości” (Día de Hispanidad), który obchodzono w całym Królestwie Hiszpańskim, od Manili po Amerykę Łacińską. Właśnie 12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb miał zobaczyć po raz pierwszy brzegi Nowego Świata. W tym roku Hiszpanie przeżywają to święto w sposób szczególny, w kontekście kryzysu katalońskiego.

Według tradycji św. Jakub głosił Ewangelię w regionie dzisiejszej Saragossy. Rozczarowany marnymi owocami postanowił wrócić do Jerozolimy. W nocy ujrzał aniołów niosących kolumnę, po hiszpańsku „pilar”, na której ukazała się Matka Boża. Maryja pocieszyła apostoła i zachęciła do dalszej ewangelizacji. Na miejscu objawienia Jakub postawił małą kaplicę. Dzisiaj jest to jedno z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Kult Matki Bożej na Kolumnie, czyli Pilar, jest bardzo popularny we wszystkich krajach języka hiszpańskiego. Wiele kobiet nosi imię Pilar. Czciciele Matki Bożej przypominają o „cudzie”, jaki miał miejsce 3 sierpnia 1936 r., kiedy na bazylikę spadły trzy bomby zrzucone przez republikanów, „żadna jednak nie wybuchła, co potwierdza obietnicę Maryi, że pozostanie w tym miejscu aż do końca świata” – mówi Juan Manuel.

Dzisiejsze święto miało też charakter  narodowy i obchodzone było w Królestwie Hiszpanii jako „Día de Hispanidad”, czyli „Dzień Hiszpańskości”. Jego celem było m. in. podkreślenie jedności imperium, w którym „słońce nigdy nie zachodziło”. Obecnie głównym punktem tego dnia jest defilada wojskowa w Madrycie z udziałem króla i władz państwowych. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Dumni z bycia Hiszpanami”. Konflikt z katalońskimi separatystami sprawił, że na ulice wyszły dzisiaj tłumy ludzi z flagami hiszpańskimi, ale także katalońskimi.

O jedność i zgodę modlono się szczególnie w sanktuarium Matki Bożej Pilar. „Ludzie nie chcą podziałów i konfliktów, ale spokojnego życia dla swoich rodzin” – podkreśla Juan Manuel.

Warto przypomnieć, że patronką Hiszpanii jest Matka Boża Niepokalanie Poczęta, czyli Inmaculada.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7