Czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz biegi nawiązujące do życia i nauczania św. Jana Pawła II odbędą się w niedzielę w ramach XVII Dnia Papieskiego pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją!".
Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie, gdzie w południe mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawi kard. Kazimierz Nycz. Tradycyjnie, po mszy, o godz. 15.30, odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego, który transmitować będzie TVP1. Wieczorem, o godz. 18.15, przed kościołem akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się "Apel Miasta Warszawy ze św. Janem Pawłem II".
Jak podkreślił kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - głównego organizatora obchodów - słowa papieża, które wybrano na tegoroczne hasło "są niezwykle aktualne, bo dzisiaj tej nadziei w świecie, w Europie, w Kościele, w Polsce, wszystkim nam jeszcze bardziej potrzeba".
Obchody Dnia Papieskiego będą miały charakter ogólnopolski. W Krakowie o godz. 10 mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawi kard. Stanisław Dziwisz. W Katowicach uroczystości potrwają aż dwa tygodnie. W ich programie znajdzie się m. in. premiera musicalu "Dawid" oraz Koncert Galowy ku czci św. Jana Pawła II "Idźmy naprzód z nadzieją". Nową inicjatywą będzie I Bieg Papieski, zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem "I Ty możesz być wielki", który odbędzie się 14 października o godz. 11. Czuwania, festyny, spektakle, biegi i flashmoby odbędą się tego dnia także w Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Opolu, Zielonej Górze i Siedlcach.
Jak co roku, nieodłącznym elementem święta będzie publiczna zbiórka na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, którą prowadzić będzie Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Obecnie Fundacja opiekuje się 2 tys. młodych ludzi, 5 tys. stypendystów już ukończyło naukę.
Organizatorzy podkreślają cztery wymiary Dnia Papieskiego: intelektualny, duchowy, charytatywny i artystyczny. Jak wyjaśnił przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, intelektualny wymiar Dnia Papieskiego podkreślają odbywające się tego dnia w całej Polsce "konferencje, analizy i prace naukowe".
"W tym roku 10 października zaprosiliśmy wybitnych filozofów i myślicieli na konferencję +Europa - kryzys i nadzieja+. Będzie to dobry, dziewięciogodzinny namysł nad tym, co nazywamy +projektem Europa+ - projektem nie tylko politycznym, ale globalnym. Chcemy się skupić na tym wymiarze duchowym, którego brakuje w +projekcie Europa+" - powiedział ks. Kowalczyk.
Konferencja, w której udział wezmą m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank, prof. Andriej Kurajew, prof. Szewach Weiss oraz dr Dariusz Karłowicz, odbędzie się na Zamku Królewskim W Warszawie.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).