Papież przestrzega przed manipulowaniem różnicą płci i jej zacieraniem

Papież Franciszek ostrzegł w czwartek przed manipulowaniem różnicą płci i jej zacieraniem. Sprzeciwił się "utopii rodzaju nijakiego" i mówił o potrzebie "przymierza między mężczyzną a kobietą", które musi wziąć w swoje ręce los społeczeństwa.

W przemówieniu do członków Papieskiej Akademii Życia Franciszek oświadczył: "Mężczyzna i kobieta nie są wezwani tylko do tego, by mówić o miłości, ale by mówić z miłością o tym, co muszą zrobić, aby ludzka koegzystencja realizowana była w świetle Bożej miłości do każdego stworzenia".

Trzeba "mówić i zawrzeć przymierze, bo żadne z dwojga - ani sam mężczyzna, ani sama kobieta - nie jest w stanie wziąć na siebie tej odpowiedzialności" - wskazywał papież. Wyraził opinię, że "należy definitywnie porzucić formy podporządkowania, które w smutny sposób naznaczyły historię kobiet".

Papież zauważył, że konieczna jest "odnowiona kultura tożsamości i różnic".

"Ostatnio postępująca hipoteza otwarcia drogi dla godności osoby przy radykalnej neutralizacji różnicy płci, a zatem porozumienia mężczyzny i kobiety, nie jest słuszna. Zamiast sprzeciwiać się negatywnym interpretacjom różnic płci, które upokarzają ich niepodważalną wartość dla rodziny ludzkiej, chce się przekreślić faktycznie te różnice proponując techniki i praktyki, które pozbawiają je znaczenia dla rozwoju osoby i relacji międzyludzkich" - oświadczył Franciszek.

Ocenił zarazem: "Utopia +rodzaju nijakiego+ pozbawia z czasem tak godności ludzkiej jej seksualnie różnego ukształtowania, jak i zdolności osobistej do przekazywania życia". "Biologiczna i psychiczna manipulacja różnicą płci, które technologia biomedyczna pozwala postrzegać jako kwestię całkowicie otwartą na wolność wyboru - chociaż taka nie jest! - grozi zniszczeniem źródła energii, jaka zasila przymierze mężczyzny i kobiety czyniąc je twórczym i płodnym" - ostrzegł papież.

Franciszek dodał, że sojusz mężczyzny i kobiety stanowi "ochronę planetarnego humanizmu", a nie "upośledzenie".

«« | « | 1 | » | »»
 • Piotr
  05.10.2017 16:10
  Pamiętam, gdy przed kilku lata nasi biskupi występowali przeciw ideologii gender. Wówczas zostali wyszydzeniu. A tu proszę papież po raz kolejny zabiera głos w tej sprawie, krytyczny głos. Dziękuję Ojcze Święty!
 • sorcier
  05.10.2017 17:09
  Ta wypowiedź jest tak misternie "spleciona", że doprawdy wolę nawet jej nie próbować interpretować i zostawić sobie, a muzom. Jutro i tak świat o niej zapomni. A teraz wracam do lektury książki, napisanej wg wzoru: TAK, TAK; NIE, NIE, a co nadto... - no właśnie, tam nie ma nic nadto :) :)
 • GENDER
  06.10.2017 12:04
  Gdyby Papież występował rzeczywiście przeciw gender toby docenił np Ks Oko zamiast Jamesa Martina ...
 • gość
  07.10.2017 14:58
  kawałek o sojuszach międzyplanetarnych, prawie jak u wyznawców latającego spaghetti
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8