W czwartek na ulicach miast tysiące osób odmówią koronkę do Bożego Miłosierdzia

W czwartek, 28 września, w 9. rocznicę beatyfikacji spowiednika św. s. Faustyny, ks. Michała Sopoćki, o godz. 15. tysiące osób będą modlić się na skrzyżowaniach ulic miast świata koronką do Bożego Miłosierdzia. Udział w akcji zgłosiło już ok. 300 miast z całej Polski - podali organizatorzy.

Jak powiedziała PAP Danuta Pawłowska z zespołu Iskra Bożego Miłosierdzia, akcję "Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata" zainicjował opiekun duchowy Zespołu Iskra Bożego Miłosierdzia, działającego przy parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, jezuita o. Remigiusz Recław.

"Chcieliśmy zrobić coś z okazji beatyfikacji o. Sopoćki, która odbyła się 28 września 2008 r. Zorganizowaliśmy koncert z tej okazji i ustaliliśmy, że w rocznicę beatyfikacji powtórzymy akcję" - podkreśliła.

Pierwsza koronka odbyła się w Łodzi na 111 skrzyżowaniach i zgromadziła kilkaset osób. Jak twierdzą organizatorzy, w tym roku udział zgłosiło już ok. 300 miast z całej Polski. "Mamy też wiele zgłoszeń z innych krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Australii, Izraela, Malawi, Ukrainy, Włoch czy Kazachstanu. Jest też wiele grup, które modlą się spontanicznie nie zgłaszając nam tego" - powiedziała Pawłowska.

"Otrzymaliśmy zgłoszenie od kapelana Służby Więziennej, który będzie się modlił razem z więźniami z zakładu karnego z Czarnej koło Szczecinka" - zaznaczyła.

Dodała, że zaproszenia do udziału w akcji tłumaczą na inne języki ojcowie werbiści. "W tym roku przygotowaliśmy klipy po polsku, angielsku i arabsku; informujemy w nich, jak zorganizować koronkę w swoim mieście" - poinformowała Pawłowska.

Wyjaśniła, że osoby, które chcą zorganizować modlitwę w swojej miejscowości powinny zgłosić się do organizatorów. "Należy wysłać do urzędu miasta zawiadomienie, że w tym konkretnym miejscu odbędzie się zgromadzenie. Dysponujemy odpowiednimi kwestionariuszami. Później wystarczy wyjść na ulicę, wziąć ze sobą różaniec i pomodlić się" - powiedziała Pawłowska.

Jak zaznaczyła, osoby, które tego dnia nie będą mogły wyjść na ulicę, mogą włączyć się w akcję w dowolnym miejscu - w pracy, w pociągu, w szpitalu. "Ważne, żebyśmy w tym dniu modlili się razem" - podkreśliła.

W tym roku uczestnicy będą się modlić w czterech intencjach: za księży, o pokój na świecie - zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o pomoc dla uchodźców oraz za prezydenta i rząd.

"Modlimy się Koronką, ponieważ jest to modlitwa, którą św. Faustynie podyktował sam Jezus. Wychodzimy z nią na ulice, ponieważ chcemy odpowiedzieć na wyzwanie papieża Franciszka, aby wychodzić na peryferie, tam, gdzie jest zabiegany tłum, gdzie możemy spotkać osoby na co dzień niepamiętające o modlitwie" - wyjaśniła Pawłowska.

Koronka do Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus Chrystus miał podyktować w św. siostrze Faustynie Kowalskiej w czasie prywatnego objawienia 13 i 14 września 1935 roku w Wilnie. Koronkę najczęściej odmawia się o godz. 15, w godzinę śmierci Jezusa.

Ks. Michał Sopoćko był spowiednikiem św. s. Faustyny Kowalskiej i propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego. W 1941 r. założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Papież Benedykt XVI beatyfikował go 28 września 2008 w Białymstoku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Wojciech
  25.09.2017 21:49
  Nie rozumiem nacisku na kościoły graniczne.Cała Polska winna się modlić na różańcu w określonej intencji. Dla mnie to głupkowate. Pomysł z punktami na granicy mega ogranicza całą akcje co do ilości modlących się rodaków.Jak mój proboszcz nie zorganizuje żadnej łączności z tym wydarzeniem to najwyżej mogę się pomodlić w domu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11