Od 21 do 23 września w Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości.
Z badania sporządzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 34 krajach członkowskich tej organizacji, wynika, że statystyczny Polak wypija aż 10,3 l. alkoholu rocznie. Po alkohol sięgamy znacznie częściej i chętniej niż jeszcze 25 lat temu. Efekt jest taki, że OECD zaliczyło nasz kraj do tzw. grupy ryzyka, co daje nam miejsce tuż za niechlubnym podium.
- Jednak statystyki i tak nie oddadzą dramatów, jakie są w rodzinach, gdzie występuje problem alkoholowy! Sytuacja w naszej ojczyźnie jest coraz gorsza. Kiedyś mówiliśmy, że „komuna rozpija naród”. Tak w rzeczywistości było, ale dziś okazuje się, że za czasów demokracji pijemy o 40 proc. więcej alkoholu niż za czasów komuny - podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, ks. bp Tadeusz Bronakowski.
W związku z tym rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem troski o trzeźwość narodu, a Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości postanowił zorganizować w dniach 21-23 września, Narodowy Kongres pod hasłem: «Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa». Celem wydarzenia jest zainicjowanie Narodowego Programu Trzeźwości, który wzmocnieni współpracę wszystkich grup społecznych, w tym władze samorządowe i państwowe na rzecz troski o trzeźwość narodu i ograniczenia spożycia alkoholu.
Pierwszy dzień kongresu, czwartek – 21 września, odbędzie się pod hasłem: „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości Narodu”. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00, którą sprawował będzie i homilię wygłosi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Drugi dzień kongresu, piątek – 22 września, będzie przebiegał pod hasłem: „Rola organizacji pozarządowych, wspólnot, ruchów, bractw w służbie trzeźwości Narodu”.
Trzeci dzień kongresu, sobota – 23 września, odbędzie się pod hasłem: „Rola rodziny i Kościoła w służbie trzeźwości Narodu”.
- W niedzielę 24 września odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości w świątyniach całej Polski, a w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, przy grobie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, złożymy na ołtarzu jako wotum postanowienia kongresowe – dodaje bp Tadeusz Bronakowski.
23 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości odbędzie się spotkanie rodzinne „Świadek - Wolności”. W tym dniu Plac Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem planowany jest koncert.
Głównym organizatorem Narodowego Kongresu Trzeźwości jest Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Współorganizatorzy: Fundacja "Signum Magnum" z siedzibą w Katowicach, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej.
Narodowy Kongres Trzeźwości swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.