Narodowy Kongres Trzeźwości

Od 21 do 23 września w Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości.

Z badania sporządzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 34 krajach członkowskich tej organizacji, wynika, że statystyczny Polak wypija aż 10,3 l. alkoholu rocznie. Po alkohol sięgamy znacznie częściej i chętniej niż jeszcze 25 lat temu. Efekt jest taki, że OECD zaliczyło nasz kraj do tzw. grupy ryzyka, co daje nam miejsce tuż za niechlubnym podium.

- Jednak statystyki i tak nie oddadzą dramatów, jakie są w rodzinach, gdzie występuje problem alkoholowy! Sytuacja w naszej ojczyźnie jest coraz gorsza. Kiedyś mówiliśmy, że „komuna rozpija naród”. Tak w rzeczywistości było, ale dziś okazuje się, że za czasów demokracji pijemy o 40 proc. więcej alkoholu niż za czasów komuny - podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W związku z tym rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem troski o trzeźwość narodu, a Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości postanowił zorganizować w dniach 21-23 września, Narodowy Kongres pod hasłem: «Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa». Celem wydarzenia jest zainicjowanie Narodowego Programu Trzeźwości, który wzmocnieni współpracę wszystkich grup społecznych, w tym władze samorządowe i państwowe na rzecz troski o trzeźwość narodu i ograniczenia spożycia alkoholu.

Pierwszy dzień kongresu, czwartek – 21 września, odbędzie się pod hasłem: „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości Narodu”. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00, którą sprawował będzie i homilię wygłosi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Drugi dzień kongresu, piątek – 22 września, będzie przebiegał pod hasłem: „Rola organizacji pozarządowych, wspólnot, ruchów, bractw w służbie trzeźwości Narodu”.

Trzeci dzień kongresu, sobota – 23 września, odbędzie się pod hasłem: „Rola rodziny i Kościoła  w służbie trzeźwości Narodu”.

- W  niedzielę 24 września odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości w świątyniach całej Polski, a w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, przy grobie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, złożymy na ołtarzu jako wotum postanowienia kongresowe – dodaje bp Tadeusz Bronakowski.

23 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości odbędzie się spotkanie rodzinne  „Świadek - Wolności”. W tym dniu Plac Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem planowany jest koncert.

Głównym organizatorem Narodowego Kongresu Trzeźwości jest Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Współorganizatorzy: Fundacja "Signum Magnum" z siedzibą w Katowicach, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej.

Narodowy Kongres Trzeźwości swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TRZEŹWOŚĆ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7