Papież zachęca afrykańskie zakonnice, by pogłębiały wzajemne więzi przyjaźni i w ten sposób dawały wobec świata i Kościoła bardziej przekonujące świadectwo oraz zjednoczyły się w apostolstwie ubogich, chorych i odrzuconych.
Wczoraj w Tanzanii rozpoczęło się posiedzenie stowarzyszenia żeńskich zgromadzeń zakonnych ze wschodniej i centralnej Afryki.
Papieskie przesłanie przekazał im prefekt watykańskiej kongregacji ds. życia konsekrowanego. Kard. João Braz de Aviz odprawił też dla nich Mszę na otwarcie obrad. W homilii przestrzegł je przed idolatrią pieniądza. „To smutne, kiedy osoby konsekrowane bardziej ufają kontom w banku niż Bogu” – powiedział gość z Watykanu. Zaznaczył, że spory o pieniądze często prowadzą do podziałów między biskupami i osobami konsekrowanymi. Zachęcił zakonnice, by zawsze najpierw słuchały, zanim same zaczną mówić, i by same się uczyły, zanim będą uczyć innych. Brazylijski purpurat wezwał też afrykańskie zakonnice, by szły za nauczaniem Papieża Franciszka, który również kardynałom zaleca wychodzić ze swych pałaców i iść do ludzi, być z nimi, szukać cierpiących i okazywać im bliskość. On sam przyznał, że życie zgodnie z nauczaniem Franciszka stało się dla niego początkiem nowego nawrócenia.
W nieco innym duchu zwrócił się do zakonnic ze wschodniej i centralnej Afryki przewodniczący regionalnej rady episkopatów. Kard. Berhaneyesus Demerew Souraphiel zapewnił o uznaniu biskupów dla tego, co robią one na polu oświaty i wychowania, a także w niesieniu pomocy ludziom cierpiącym, zwłaszcza na rozległych regionach wiejskich. Etiopski kardynał przypomniał, że ta część Afryki jest naznaczona licznymi podziałami, wojnami i przemocą. Dlatego ważne jest, aby zakonnice wraz ze swymi pasterzami były wzorem solidarności. Kard. Souraphiel zwrócił też uwagę na czysto duchowy aspekt ich posługi: „Drogie siostry, my jako wasi pasterze jesteśmy wam bardzo wdzięczni za waszą wytrwałą modlitwę w intencji Kościoła” – napisał metropolita Addis Abeby.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.