Kanadyjska siostra zakonna Pierrette Thiffault asystowała przy zawarciu małżeństwa kościelnego (zamiast kapłana czy diakona) - donosi Vatican Insider. Stało się to zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.
Wedle nauki Kościoła, szafarzami sakramentu małżeństwa są sami małżonkowie. Asystujący przy zawieraniu małżeństwa przedstawiciel Kościoła (zwykle kapłan) jest jedynie kwalifikowanym świadkiem urzędowym.
Kanon 1112 w paragrafie 1 mówi, że "gdzie nie ma kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny, uzyskawszy - po wcześniejszej pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu - zezwolenie Stolicy Apostolskiej, może delegować świeckich do asystowania przy zawieraniu małżeństw". Paragraf drugi dodaje, że "należy wybrać odpowiedniego świeckiego, który potrafi przygotować nupturientów i właściwie odprawić liturgię zawierania małżeństwa". Przepisy te nie wymagają, by osoba świecka asystująca przy zawarciu małżeństwa była mężczyzną. Oczywiście, nie znaczy to, że osoba świecka może odprawić ślubną Mszę. To może uczynić jedynie kapłan. Osoba świecka może wyłącznie przewodniczyć liturgii zawarcia małżeństwa bez Mszy.
Biskup miejscowej diecezji Rouyn-Noranda delegował s. Pierrette, uzyskując wcześniej wymagane prawem stanowisko Konferencji Biskupów i zgodę Stolicy Apostolskiej, a dokładniej: Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, którą kieruje kard. Robert Sarah.
Wspomniana diecezja liczy ponad 24 tys. km kw. Dzieli się na 35 parafii. Czynnych jest w niej 19 kapłanów diecezjalnych i 6 zakonnych. Niektórzy z nich obsługują 7-8 parafii.
Siostra Pierrette po raz pierwszy w życiu przewodniczyła liturgii zawarcia małżeństwa. Państwo młodzi to Cindy i David. Ich ślub odbył się w parafii Lorrainville - miasteczku w Quebecu, odległym
Oto film, na którym można zobaczyć s. Pierrette:
Diocèse de Rouyn-Noranda
Les bénévoles en paroisse
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.