„Przystanek historia” w Trablicach będzie przypominał nie tylko o niezłomnym kapłanie ks. Romanie Kotlarzu.
W Trablicach, Gmina Kowala, w Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza została podpisana umowa z IPN oddział Lublin o utworzeniu w tym miejscu „Przystanku Historia”. W okolicach Radomia będzie to jedyne takie miejsce edukacji z historii najnowszej. Będą tu organizowane lekcje, wykłady, spotkania i inne imprezy otwarte.
Umowę podpisali Dariusz Magier, dyrektor lubelskiego oddziału IPN i Tadeusz Osiński, wójt gminy Kowala. - Liczymy, że dzięki tej współpracy nie tylko będziemy mogli zaprezentować szerzej naszą wystawę, ale także inne wystawy, które IPN będzie miał do pokazania. Bo taka jest nasza idea, aby ta izba żyła i pamięć o ks. Kotlarzu była żywa powiedziała Joanna Kutkowska, wicedyrektor PSP w Kowali, nauczyciel języka polskiego i historii, prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, pełnomocnik wójta do spraw organizacji pozarządowych. - „Przystanek historia”, to przedsięwzięcia, które mają promować działalność IPN oraz najnowszą historię Polski. To inicjatywa, która została podjęta centralnie, a oddziały terenowe realizują ją w Polsce - informował D. Magier. Jak zaznaczył Jacek Romanek, naczelnik wydziału edukacji IPN w Lublinie „Przystanek” pozwoli placówce w Trablicach na szerszą promocję historyczną. - Daje on także sposobność szerszego spojrzenia i na Izbę i na możliwości tego, co możemy tu jeszcze zaprezentować. Jest z pewnością wiele tematów związanych z tym miejscem, jak i z historią lokalną, którą tu możemy promować. Od tego chcemy zacząć - mówił J. Romanek.
W Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach znalazły się dokumenty, pamiątki, fotografie, wszystko to, co zachowało się na plebanii, ale i w domach prywatnych, z czasu gdy ks. Kotlarz był proboszczem w miejscowym kościele. - Takie miejsce jak to upamiętania historię współczesną ziemi radomskiej. To tu mieszkał ks. Roman Kotlarz, tu był nachodzony przez nieznanych sprawców, tu zaczęła się jego agonia. Zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Chcemy te wydarzenia upamiętniać i przekazywać, aby ta współczesna historia przekształciła się na wymiar naszych czynów, dążeń, marzeń - powiedział ks. kan. Jan Podsiadło, proboszcz parafii pw. MB Częstochowskiej w Trablicach - Pelagowie.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
O planach związanych z działalnością Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza mówiła Joanna Kutkowska
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.