Silnych kobiet w Biblii nie brakuje

Mówił o nich na Uniwersytecie Wrocławskim ks. dr hab. Jan Klinkowski. Nie wszystkie przykłady okazują się pozytywne.

Reklama

Pierwszy wykład otwarty organizowany przez Studenckie Naukowe Koło Biblijne Uniwersytetu Wrocławskiego Biblicum poprowadził wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. dr hab. Jan Klinkowski. Spotkanie pod hasłem „Silne kobiety w Biblii i starożytności” odbyło się w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prelegent rozpoczął od starożytnych przykładów z Etiopii/Arabii, podając postać królowej Saby, którą znamy z Biblii, gdy odwiedziła króla Salomona.

Omawiając kulturę starożytnego Egiptu, mówił o królowej Hatszepsut, która pozostawiła wspaniałą świątynię grobową w Dolinie Królów. Na jej historię składa się wiele wspaniałych wypraw handlowych.

Przywołał także słynną postać Kleopatry - tej, która walczyła o niezależność Egipt wtedy, gdy Imperium Rzymskie rozszerzało panowanie na wschód i na południe. Kobieta dwuznaczna. Jako władca miała wiele pozytywnych cech. Starała się zrozumieć swój własny naród. Potrafiła własną urodę wykorzystywać do zdobywania pozycji. Cień, jaki pozostawiła Kleopatra, to bezwzględna walka o władzę.

- Pozycja kobiet w Izraelu zmieniała się. Na samym początku historii była mocniejsza niż później, w czasach Chrystusa. Pierwotnie Izrael był bardziej otwarty na znaczące role kobiet w życiu społecznym - mówił ks. dr hab. Jan Klinkowski.

Żydzi wzorowali się na początkowym obrazie z tradycji biblijnej, który mówi o stworzeniu mężczyzny i kobiety, a podkreśla istotę, czyli różnorodność płciową. - Prawdziwy, pełny obraz człowieka w tej kulturze mamy dopiero według tradycji wtedy, kiedy mężczyzna połączy się z kobietą. Każdy z nas sam potrzebuje dopełnienia w postaci drugiej osoby - tłumaczył biblista.

Pierwsi ludzie: Adam i Ewa stanowią jedność i do tego obrazu będą odwoływały się następne pokolenia Izraela. Analizując kolejne biblijne kobiety, prelegent przeszedł do Sary, żony Abrahama. - To bardzo trudne partnerstwo, wystawione na próbę. Pod wielkim znakiem zapytania stawia je sytuacja w Egipcie, kiedy Abraham podaje Sarę za swoją siostrę i ona, dla dobra męża, udaje się do faraona. Nie wiemy, czy współżyła z faraonem, tekst zostawia temat otwarty. W tamtej epoce uratowanie życia było najważniejszą rzeczą, więc może ze strony Sary było to poświęcenie dla Abrahama - analizował wykładowca.

Podkreślił, że w kolejnych sytuacjach Sara i Abraham podejmują decyzję razem. W gronie silnych kobiet w Biblii ksiądz wymienił także Rebekę, małżonkę Izaaka.

To ona ostatecznie, a nie według prawa zwyczajowego ojciec czy brat, decyduje, że chce być z Izaakiem. Później, mając dwóch synów: Ezawa i Jakuba, skłóconych między sobą o dziedzictwo, Rebeka wypromuje młodszego mimo jasnego prawa, że starszy powinien przejąć dziedzictwo.

- Rebeka weźmie na siebie odpowiedzialność nawet prawną oraz dużo zaryzykuje. Idąc dalej, spójrzmy na Rachelę. Konkuruje z Leą o Jakuba. Lea ma dzieci, jej prestiż społeczny przez to wzrósł, ale Rachela ma miłość Jakuba. Zamiast dzieci daje mu niewolnicę. Ostatecznie jednak stanie się matką dwóch pokoleń Izraela (Józefa i Beniamina). Przy drugim, Beniaminie, umrze, jednak jej piękna postawa będzie wracała później wielokrotnie w historii. Postawa wierności Jakubowi i wielkiej chęci posiadania dzieci - opowiadał ks. prof. Klinkowski.

Prelegent opisał również Batszebę, która wyrasta z cienia i ostatecznie udaje jej się uwieść króla Dawida. - On, zmęczony po wojaczce, powinien się udać na wiosnę na kontrolę granic. Zostaje jednak w domu. Wstaje po ciężkiej nocy po południu i widzi kobietę, która się kąpie na dachu. Kobiety lubią kokietować i wiedzą, jak na mężczyznę oddziaływać - uśmiechał się kapłan.

Według przekazu biblijnego, pierwszym mężem Batszeby był Uriasz Hetyta. Gdy zaszła w ciążę z Dawidem, doprowadził on do śmierci Uriasza, wysyłając go na front. Następnie, gdy w końcu droga prawna stała się możliwa, poślubił wdowę po nim. Z Dawidem Batszeba miała czterech synów – m.in. Salomona, przyszłego króla.

- Salomon nie był najstarszym synem ani Dawida, ani Batszeby, a jednak matka wypromowała go na wspaniałego władcę. Miała więc wpływ na to, kto zostanie następcą tronu - mówił biblista. Jego zdaniem, spośród innych kobiet, które zostawiły wyraźny ślad w historii Izraela, należałoby wspomnieć o Esterze, Aleksandrze Salome i Jezabel.

Czytaj na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama