Za grzechy nasze i wasze

Do sanktuarium Jezusa Przemienionego pielgrzymowali księża z całej diecezji.

700 księży uczestniczyło w pokutnej pielgrzymce duchowieństwa diecezji tarnowskiej, która odbyła się w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego w Nowym Sączu.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa brewiarzowa, podczas której konferencję m.in. o budowaniu braterskiej wspólnoty kapłańskiej wygłosił bp Leszek Leszkiewicz.

W drugiej części pielgrzymki księża adorowali w ciszy Najświętszy Sakrament. Specjalnie przygotowany z okazji pielgrzymki rachunek sumienia był dla wielu kapłanów pomocą podczas spowiedzi, która trwała przez całą adorację.

Najważniejszym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Koncelebrowali ją biskupi pomocniczy Stanisław Salaterski i Leszek Leszkiewicz, a także biskup senior Władysław Bobowski.

Na zakończenie Eucharystii biskup Jeż zawierzył specjalnym aktem duchowieństwo diecezji tarnowskiej Panu Jezusowi Przemienionemu.

Akt miał charakter ekspiacyjny, biskup przepraszał razem z księżmi za grzechy duchownych i diecezjan. Zwrócił uwagę na takie winy, jak zgorszenie, osłabianie wiary, brak pogłębionej modlitwy, szukanie własnej wygody, próżnej chwały i zaszczytów, brak ducha ubóstwa, obojętność na ludzi chorych i biednych.

Biskup zwrócił również uwagę na grzechy niszczące braterską wspólnotę księży. – Przepraszamy za nasz indywidualizm, brak posłuszeństwa, grzechy języka – mówił pasterz diecezji.

Akt zawierzenia zakończyła m.in. modlitwa za V Synod Diecezji Tarnowskiej, który ma się przyczynić do odnowienia i pogłębienia wiary wszystkich diecezjan, duchownych i świeckich.

Ostatnim akcentem pielgrzymki było złożenie życzeń bp. Bobowskiemu, który w tym roku obchodzi 85. urodziny oraz 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Życzenia złożyli jubilatowi księża, którzy pisali u bp. Bobowskiego prace magisterskie z dziedziny duchowości chrześcijańskiej.

– Moje powołanie kapłańskie zrodziło się tu, w Nowym Sączu. Dlatego jestem wdzięczny wszystkim, którzy o moich rocznicach zechcieli przypomnieć także tutaj, u Pana Jezusa Przemienionego – mówił bp Bobowski.

Księża wypełnili całą bazylikę św. Małgorzaty w Nowym Sączu   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Księża wypełnili całą bazylikę św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Pielgrzymka, prócz charakteru pokutnego, miała również wymiar charytatywny. Księża podczas Mszy św. składali na tacę ofiary na program „Gniazdo”, który realizuje Caritas Diecezji Tarnowskiej.

– Program ten funkcjonuje od 2009 r. z inicjatywy bp. Wiktora Skworca. Jego celem jest pomoc rodzinom w budowie lub remoncie domu, mieszkania, tak, by żyły w godziwych warunkach. Pomagamy rodzinom, które zostały poszkodowane przez różne kataklizmy. Średnio rocznie otrzymujemy około 20 próśb o dofinansowanie różnych prac związanych z budową lub remontem domu. Jesteśmy wdzięczni, że program wesprą dzisiaj księża – mówi ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor CDT.       

Warto dodać, że pielgrzymka duchownych z diecezji tarnowskiej odbyła się drugi raz. Pierwsza miała miejsce w Tuchowie, w sanktuarium Matki Bożej. Podczas ubiegłorocznej pielgrzymki księża przekazali pieniądze na ofiary wojny w Syrii.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10