Belgia: Wielki Post na rzecz dialogu między narodami

Episkopat Belgii zachęca do przeżywania Wielkiego Postu w poczuciu współodpowiedzialności za losy współczesnego świata.

„Wspólnota narodów” – to hasło tegorocznego orędzia, w którym belgijscy biskupi aktualizują ogłoszoną przed 50 laty encyklikę Pawła VI „Populorum progressio”. Mówi ordynariusz Liège bp Jean-Pierre Delville.

„Aktualizacja polega na tym, że stwierdzamy, iż dzisiejszy świat potrzebuje nie tylko postępu gospodarczego i kulturalnego narodów, lecz także dialogu i zjednoczenia między nimi. Uświadamiamy sobie, że po upadku Muru Berlińskiego, po wygaśnięciu wielkich napięć między Wschodem a Zachodem, świat nadal nie żyje w pokoju, lecz przeciwnie, z łatwością można dziś wywołać nowe wojny i to wszędzie. Bardzo często pretekst dla owych wojen stanowi religia. Oznacza to również, że my jako ludzie religii, zainspirowani naszą wiarą, możemy się  przyczynić do zakończenia konfliktów i sprzyjać dialogowi między narodami. Uznaliśmy, że chodzi tu o coś bardzo ważnego, zarówno w skali międzynarodowej, jak i w naszym kraju, w Belgii, bo przejawia się to w otwarciu na obcokrajowców i uchodźców. Taki wymiar wspólnoty narodów i kultur wydaje się nam bardzo aktualny i niezmiernie ważny” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Jean-Pierre Delville.

Belgijscy biskupi wskazują też na wymiar ekologiczny rozpoczętego dziś Wielkiego Postu. Inspiracją ma być encyklika „Laudato si’”. Bp Delville zaznaczył, że w jego diecezji każda parafia ma się postarać w tym czasie o jakiś konkretny gest na rzecz ochrony środowiska na szczeblu lokalnym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • Gość
  01.03.2017 20:59
  to mnie ubawilo cyt (Belgijscy biskupi wskazują też na wymiar ekologiczny rozpoczętego dziś Wielkiego Postu ) - ot i masz babo placek ekologia i wielki post - woł i kareta . ci ichniejsi biskupi już się całkowicie pogubili , zamiast stać na ulicach i rynkach i głosić upamiętanie - bo tam eutanazja , homo i inne bzdety to oni o ekologii . muzułmanie szykują nową wojnę w Europie a oni o wspólnocie kultur ( jedna zachodnia druga wschodnia to i taka to wspolnota . a popiół i wory sobie nałożyć drodzy biskupi .pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8