Książka dedykowana jest duszpasterzom wspólnot modlitewnych, jednak przede wszystkim ma stanowić odpowiedź na pytania o życie charyzmatami i darami Ducha Świętego na co dzień.
W ostatnich latach powstało bardzo wiele nowych wspólnot, modlitewnych, charyzmatycznych, uwielbieniowych... – różnie są określane. Ich cechą wspólną jest pragnienie radosnego uwielbiania Boga, niesienie modlitewnej pomocy potrzebującym, życie w Duchu Świętym i posługiwanie otrzymanymi od Niego darami i charyzmatami.
Jednak z założeniem kolejnej wspólnoty wiąże się wiele dylematów: czy nowa wspólnota jest potrzebna? Czy nie wystarczą działające dotychczas przy parafii? A jeśli nowa, to czym się kierować, o czym nie można zapomnieć, a przede wszystkim jak odczytać, co w danym miejscu i czasie jest wolą i oczekiwaniem Boga?
Książka "Narodzić się z Ducha Świętego", choć zapewne nie odpowie na wszystkie możliwe pytania, może stać się istotną pomocą dla wszystkich, którzy chcą bliżej zapoznać się z tym rodzajem duchowości, lub myślą o rozszerzaniu tego charyzmatu na kolejne miejsca, parafie.
Autorzy, założyciele Szkoły Biblijnej w Szczecinie, dzielą się swoim doświadczeniem zaczerpniętym z działalności grupy modlitewnej Pneumatofora, działającej przy dominikańskim klasztorze. "Książka ta jest efektem wielu godzin rozmów między jej autorami, którzy należąc do tego samego zakonu dominikańskiego, mają jednak zupełnie odmienne doświadczenia w pracy duszpasterskiej". Przybliża istotne cechy wspólnot charyzmatycznych, kwestię płynąch oczekiwań (Boga, Kościoła i wiernych); rolę Ducha Świętego i Maryi w życiu i działalności wspólnoty; etapy tworzenia, a także formacji poszczególnych jej członków, a wreszcie posługę charyzmatami i znaczenie dziękczynienia i uwielbienia na modlitwie. Poszczególne zagadnienia omawiane są w oparciu o fragmenty Ewangelii, doświadczenia z życia Jezusa, Maryi i Apostołów, dając mocne podstawy biblijne, a także osadzone są na współczesnym nauczaniu Kościoła. Zwieńczeniem książki jest "kilka modlitw, które są pomocne w poznawaniu Boga i uczą, jak trwać w Jego obecności" umieszczonych na końcu "zamiast zakończenia", Litanie do Ducha Świętego i Maryi, modlitwa do św. Michała Archanioła i inne zaczerpnięte z Brewiarza, czy tzw. małego katechizmu.
Książka dedykowana jest duszpasterzom wspólnot modlitewnych, jednak przede wszystkim ma stanowić odpowiedź na pytania o życie charyzmatami i darami Ducha Świętego na co dzień.
Fragment książki można przeczytać TUTAJ.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Co znaczy słowo "Pneumatofora" (chodzi o przetłumaczenie pojęcia).
Odpowiedź: "Pneumatofora" oznacza "niosąca ducha"; tytuł odnosi się do Matki Bożej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).