17 grudnia w nocy zmarł w poznańskim szpitalu Przemienienia Pańskiego w wieku 68 lat, po długiej chorobie znany duszpasterz, o. Tomasz Alexiewicz OP.
Tomasz Alexiewicz urodził się 30 października 1948 roku w Poznaniu w rodzinie znanego matematyka, prof. Andrzeja Alexiewicza. W trakcie studiów psychologicznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza czynnie działał w duszpasterstwie akademickim dominikanów, a po ich ukończeniu wstąpił do nowicjatu. Pierwsze śluby zakonne złożył 29 września 1974 roku, zaś 23 czerwca 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako duszpasterz akademicki w Poznaniu, gdzie założył Wspólnotę Odnowy Charyzmatycznej „Jerozolima”. W latach 1980-1981 sprawował Mszę św. podczas strajków studentów domagających się rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów a także w intencji osób więzionych za przekonania polityczne. Internowany w okresie 14-20.12.1981 w zakładzie karnym w Gębarzewie koło Gniezna. Z więzienia ojciec Alexiewicz wyszedł jeszcze przed Bożym Narodzeniem – dzięki interwencji arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego, ówczesnego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Następnie wspomagał osoby internowane i ich rodziny.
Jako duszpasterz współpracował z grupami Anonimowych Alkoholików, założył także ośrodek informacji o sektach. W latach 1992-2005 przebywał w klasztorze na warszawskim Służewie, gdzie był duszpasterzem akademickim i opiekunem wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Droga". W latach 2005-2016 przebywał w Szczecinie, a w 2016 powrócił do rodzinnego Poznania. Autor m.in. książek : „Rekolekcje z Całunem Turyńskim”, „Łaska bazuje na naturze”, „Wiara w pigułce, czyli sekty”.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Pobożność ludowa to główna siła napędowa korsykańskiego katolicyzmu.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.