Zaangażowanie Kościoła w zwalczanie bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie było tematem konferencji zorganizowanej 6 grudnia przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) we współpracy z Salezjanami Don Bosco (DBI) w Brukseli.
Uczestnicy wydarzenia dyskutowali na temat propozycji skutecznej pomocy młodym w znalezieniu pracy. W tym kontekście podjęto próbę oceny programów Unii Europejskiej, a szczególnie projektu „Gwarancja dla młodzieży”, który promuje możliwości zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia.
Założenia polityczne zostały skonfrontowane z konkretnym doświadczeniem społecznym: Salezjanie Don Bosco przedstawili programy prowadzone przez Kościół w Europie i na świecie. Podkreślili oni wagę kształtowania ogólnych umiejętności cywilizacyjnych ułatwiających ewentualne przekwalifikowanie oraz wskazali, że wychowanie w edukacji pełni rolę humanizującą, a także wpływa na jakość pracy. Zakonnicy zaapelowali również o lepszą komunikację i większą współpracę instytucji państwowych czy europejskich z lokalnymi organizacjami pracującymi w tej dziedzinie. Europoseł Brando Benifei zaznaczył, iż współpraca z Kościołem, który cieszy się publicznym zaufaniem, może zwiększyć skuteczność docierania do młodych.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.