Bp Libera: Nie wolno godzić się na kolonizację ideologiczną rodziny

Nie wolno godzić się na kolonizację ideologiczną rodziny, trzeba modlić się o powrót do korzeni jej istoty - powiedział bp Piotr Libera w poniedziałek w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, na rozpoczęcie sympozjum naukowego pt. „Rodzina - fascynujący projekt”. Hierarcha przekazał także płockiej Alma Mater relikwie św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Reklama

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. inaugurującej sympozjum bp Piotr Libera odwołał się do adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka, która pokazuje, jak ważna dla Ojca świętego oraz każdego wierzącego człowieka, jest tematyka małżeństwa i rodziny.

„Troska o rodzinę, to jedno z najważniejszych zadań współczesnego Kościoła. Wiele jest różnych płaszczyzn, na których to zadanie można i trzeba realizować” – stwierdził biskup płocki.

Podkreślił, że współczesny świat „pełni rolę niewidomego żebraka”, ponieważ podważa wartość małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety, promuje ideologię gender, neguje nierozerwalność małżeństwa, nie dostrzega katastrofalnych skutków rozwodów, odrzuca wartość życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

„To świat, który nie widzi tego, co ważne. Świat, który niczym niewidomy żebrak z Ewangelii, pogrążony jest w mroku i potrzebuje światła Bożej miłości i prawdy” – podkreślił hierarcha.

Dodał też, że jako uczniowie Jezusa ludzie mają do spełnienia podwójną rolę: ich zadaniem jest ciągłe przypominanie o prawdziwej wartości i roli, jaką w Bożym planie ma do spełnienia małżeństwo i rodzina, która jest miejscem ewangelizacji, przyjmowania i wychowywania dzieci. Jest to powrót do korzeni, do źródeł. Drugim zadaniem jest „stawać w obecności Boga” i prosić tak, jak prosił niewidomy żebrak spod Jerycha, aby „współczesny świat przejrzał i zrozumiał, jak wielkie znaczenie dla jego istnienia i przyszłości ma zdrowa, szczęśliwa rodzina”.

Zdaniem biskupa płockiego, należy modlić się o „łaskę przejrzenia” dla zagubionego świata, aby nie godził się na „kolonizację ideologiczną”, wspieraną przez wpływowe kraje. Za papieżem Franciszkiem bp Libera powtórzył, że „dobro rodziny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości świata i Kościoła”.

Przekazał również płockiemu seminarium relikwie św. o. Stanisława Papczyńskiego, który wstawia się za małżonkami starającymi się o poczęcie dziecka, za matkami w zagrożonej ciąży i młodymi rodzinami.

Płockie sympozjum pt. „Rodzina - fascynujący projekt” potrwa do 15 listopada. W programie znajdują się prelekcje dotyczące m.in. problemów młodych małżeństw, dialogu w rodzinie, małżeństwa widzianego oczami młodzieży czy zagadnień poruszanych w adhortacji „Amoris laetitia”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7