Akcja Katolicka z medalami na 20-lecie

Podczas galowego koncertu z udziałem ZPiT "Bielsko" w sali Bielskiego Centrum Kultury prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Andrzej Kamiński zaprezentował sylwetki tegorocznych zdobywców medali "Pro Consecratione Mundi".

​Jednym z punktów programu obchodów 20-lecia istnienia Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej była gala, podczas której wręczone zostały medale "Pro Consecratione Mudi" - "Za Uświęcanie Świata", przyznawane przez diecezjalny zarząd AK. W tym roku medale otrzymali: bp Roman Pindel, posłanka Halina Szydełko oraz Irena Olma. Medale wręczyli: prezes diecezjalnej AK senator Andrzej Kamiński, jego poprzednik Piotr Moll oraz Ewa Ciopińska z zarządu Akcji.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parafialnych oddziałów AK wraz ze swymi księżmi-asystentami, asystent diecexjalny AK ks. prof. Tadeusz Borutka, a także liczni goście: reprezentanci władz samorządowych i parlamentarnych.

- Dzięki Bogu doczekaliśmy się 20-lecia naszego stowarzyszenia, zawsze służącego Kościołowi. Rocznica stała się dla nas okazją do różnych uroczystości i celebracji. Czeka nas jeszcze wspaniałe spotkanie przy ołtarzu w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w święto Chrystusa Króla Wszechświata i oddanie Polski Chrystusowi Królowi Wszechświata - mówił prezes Kamiński. Rozpoczęciem uroczystego spotkania było wprowadzenie sztandaru Akcji Katolickiej   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Rozpoczęciem uroczystego spotkania było wprowadzenie sztandaru Akcji Katolickiej

- Dobrze wiemy, że prekursor Akcji Katolickiej święty papież Pius X pragnął, by nasze stowarzyszenie przyczyniło się do odnowienia wszystkiego w Chrystusie. Duchowość i działalność Akcji katolickiej zakorzenione są w nauce Kościoła o odpowiedzialności wszystkich ochrzczonych za głoszenie Ewangelii, za wprowadzenie jej w życie osobiste i rodzinne, ale także społeczne. Wiemy także, jak bardzo zależało św. Janowi Pawłowi II, by w jego ojczyźnie odrodziła się prężna Akcja Katolicka. Wielu z nas z nią związało część swojego życia. Dwadzieścia lat temu odpowiedzieliśmy na zaproszenie Kościoła i włączyło się w budowanie jej struktur. Po 20 latach możemy powiedzieć, że był to szczęśliwy wybór, bo Akcja Katolicka stała się miejscem duchowej i społecznej formacji - dodawał Andrzej Kamiński, przywołując szereg podjętych przez AK inicjatyw, a podziękowania za erygowanie i wspieranie stowarzyszenia skierował pod adresem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego. Słowa wdzięczności usłyszeli też asystenci parafialni, zarząd i wszyscy członkowie Akcji.

W roku jubileuszowym zarząd DIAK przyznał honorowe medale: "Pro Consecratione Mundi". Otrzymali je: bp Roman Pindel oraz prezes krajowego zarządu Akcji Halina Szydełko. Z powodu wyjazdu na Ukrainę, gdzie wspiera powstawanie Akcji Katolickiej, prezes Halina Szydełko nie mogła odebrać medalu podczas uroczystości. Od lewej: Andrzej Kamiński, Ewa Ciopińska, Irena Olma, bp Roman Pindel   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Od lewej: Andrzej Kamiński, Ewa Ciopińska, Irena Olma, bp Roman Pindel

Medalem została uhonorowana również Irena Olma, wiceprezes diecezjalnego zarządu AK, zaangażowana w wiele działań podejmowanych przez stowarzyszenie. Od sześciu lat jest organizatorką przemarszów Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. 

- Bardzo ucieszyłem się z pięknego, jubileuszowego numeru "Akcji", wydanej z okazji 20-lecia Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej. Najbardziej ucieszyły mnie słowa senatora i prezesa Andrzeja Kamińskiego: "Siłą Akcji Katolickiej jest Chrystus". Lektura tego numeru przekonała mnie, że w różnych, nieraz bardzo osobistych wyznaniach, to zdanie jest potwierdzane. I dobrze! Przekonuje mnie także piękna metafora z tego wstępu: płynącej łodzi z rozpiętym żaglem, Chrystusem Królem jako sternikiem i Duchem Świętym dającym dynamikę dla właściwego kierunku formacji i zaangażowania. I niech tak będzie... - mówił bp Pindel.

- Zdaję sobie sprawę, że za wami jest wiele trudu, który tworzy wartościową i piękną przeszłość. Nie ma wątpliwości, że w przyszłoroczny jubileusz 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej trzeba wpisać ogromny wkład Akcji Katolickiej zwłaszcza w początki i rozwój naszego lokalnego Kościoła - dodawał bp Pindel.

Bp Roman Pindel wręczył też nominacje nowym asystentom parafialnych oddziałów Akcji. Nowymi asystentami zostali: ks. Wiesław Ostrowski z Czańca, ks. Ryszard Knapik z Bielska-Białej Straconki, ks. Jacek Kobiałka ze Strumienia i ks. Marek Droździk z Bielska-Białej Kamienicy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6