Stali mieszkańcy i migranci mają tę samą godność

Godność ludzka nie podlega dyskusji i nie może być określana krajowym prawodawstwem, niezależnie od tego, czy chodzi o stałych mieszkańców, czy o migrantów - mówił w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej w ONZ abp Bernardito Auza.

Mimo znacznego zmniejszenia liczby uchodźców i migrantów usiłujących przedostać się do Europy przez Morze Śródziemne, obecny rok już jest rekordowy, gdy chodzi o tych, którzy w nim zatonęli.

Choć do końca roku kalendarzowego brakuje jeszcze dwóch miesięcy, śmierć w tych okolicznościach poniosło – według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców – 3,740 ludzi, tylko o 31 mniej, niż przez cały rok 2015. Te alarmujące dane przypomniał w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej w Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na spotkaniu jej Trzeciego Komitetu do spraw społecznych, kulturalnych i pomocy humanitarnej, poświęconym walce z rasizmem, dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją.

Abp Bernardito Auza wskazał, że godność ludzka nie podlega dyskusji i nie może być określana krajowym prawodawstwem, niezależnie od tego, czy chodzi o stałych mieszkańców, czy o migrantów. Przypomniał, że przysługujące każdemu prawa człowieka mają źródło we wrodzonej godności osoby i są nienaruszalne. Nie można w tym względzie robić żadnych różnic między ludźmi. „To nie tylko podstawowa zasada ONZ, potwierdzona w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – powiedział watykański przedstawiciel przy tej organizacji. – Jest ona również zawarta w ludzkim doświadczeniu i stanowi trwałą prawdę, którą mamy uznawać nie tylko wtedy, kiedy nam to wygodne, ale zawsze”. Papieski dyplomata wyraził poważne zaniepokojenie narastaniem przemocy na podłożu rasizmu i ksenofobii. Podkreślił, że rodzina ludzka winna zdecydowanie zwalczać wszelkie formy dyskryminacji i nietolerancji jako niezgodne z godnością człowieka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10