W Lund i Malmö Papież nie będzie gościem, lecz gospodarzem, podobnie jak i prezydent i sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – piszą we wspólnym oświadczeniu zwierzchnicy katolików i luteranów w Szwecji.
Na niespełna dwa tygodnie przed przyjazdem Franciszka stojąca na czele luterańskiego Kościoła Szwecji arcybiskup Antje Jackelén i katolicki biskup Sztokholmu Anders Arborelius, konwertyta z luteranizmu, wydali wspólne oświadczenie. Przypominają w nim owoce dwustronnego dialogu, w tym wspólną deklarację o usprawiedliwieniu, dzięki której najbardziej kontrowersyjna kwestia już nie dzieli obu tych wyznań. Za osiągnięcie uznają też wspólny dokument o 500-leciu reformacji.
Dla chrześcijan w Szwecji wizyta Papieża i jego udział w rocznicowych uroczystościach będzie zachętą do wzmożenia działań ekumenicznych. Sygnatariusze oświadczenia przyznają jednak, że postęp na tym polu wcale nie jest oczywisty. Trzeba się bowiem liczyć z przeszkodami, które stoją na drodze. „Wraz z Papieżem i Światową Federacją Luterańską mamy jednak sposobność dać świadectwo o Jezusie Chrystusie, aby świat uwierzył – czytamy we wspólnym oświadczeniu zwierzchników szwedzkich Kościołów. – Dobrze wykorzystajmy tę szansę; módlmy się i działajmy z korzyścią dla Ewangelii”.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.