Nigeria: trwa konferencja o handlu ludźmi w Afryce

Z obrad wynika pilna potrzeba szeroko zakrojonej interwencji, aby stawić czoło nowym formom niewolnictwa, których rozwojowi sprzyjają liczne konflikty na tym kontynencie.

W stolicy Nigerii trwa konferencja o handlu ludźmi w Afryce. Z obrad wynika pilna potrzeba szeroko zakrojonej interwencji, aby stawić czoło nowym formom niewolnictwa, których rozwojowi sprzyjają liczne konflikty na tym kontynencie.

„W samej Afryce setki tysięcy ludzi pada co roku ofiarą takiego handlu – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Nigerii, abp Ignatius Ayau Kaigama. – Z tego 79 proc. jest potem wykorzystywanych seksualnie; wśród ofiar są przede wszystkim kobiety. Natomiast pozostałych 21 proc. kierowanych jest do pracy przymusowej; większość z nich to mężczyźni. Niepokoi fakt, że w pewnych częściach zachodniej Afryki większość ofiar tego handlu to nieletni” – dodał nigeryjski hierarcha.

Konferencję w Abudży zorganizowała Caritas Internationalis. Radio Watykańskie rozmawiało z sekretarzem generalnym tej organizacji, Michelem Roy:

„Handel ludźmi jest wynikiem skrajnego ubóstwa. Dążymy do realizacji celów zrównoważonego rozwój promowanych przez ONZ, zgodnie z którymi należy wielu więcej ludziom dać możliwość pozostania w domu i rozwijania swego dobrobytu na miejscu. Poza tym ważna jest praca nad ludzką godnością, gdyż postrzegania wartości osoby nie uważa się jeszcze za coś ważnego. Prowadzi to w tej «kulturze obojętności», jak ją nazywa Papież Franciszek, do przekonania, że można używać ludzi jak «rzeczy». Dlatego potrzebna jest pewnego rodzaju rewolucja, żeby w centrum postawić znowu człowieka. Jego słabość nie powinna stanowić dla innych okazji do zarobku. Trzeba większej współpracy z władzami państwowymi i ze wspólnotą międzynarodową, aby czyny uznane za zbrodnię w prawie międzynarodowym były rzeczywiście ścigane. Należy działać na polu prawnym nie tylko lokalnie, ale też na szczeblu krajowym i międzynarodowym”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5