Ponad 1,5 tys. wykładowców z całego świata zgromadziło się w Rzymie, by wziąć udział w Jubileuszu Uniwersytetów i Ośrodków Badawczych. Spotkanie zostanie zainaugurowane jutro na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i potrwa do niedzieli 11 września.
„Wiedza i miłosierdzie. Trzecia misja uniwersytetu” to temat przewodni wydarzenia. W programie nie mogło więc zabraknąć takich punktów, jak sympozjum naukowe czy audiencja u Papieża Franciszka. O znaczeniu tego spotkania mówi prezes Komitetu Organizacyjnego prof. Cesare Mirabelli:
„Sympozjum to jest połączeniem wiedzy i miłosierdzia, nauki i człowieka, rozumu i wiary. Są to tematy ogólne, ale mające bezpośredni wpływ na zagadnienie miłosierdzia. Przedłożone zostaną na 22 sesjach równoległych, a następnie w wielu konferencjach, które włączają się w sympozjum. Badania są jednym z podstawowych elementów charakteryzujących uniwersytet. Są częścią nauczania, dydaktyki. Badania to wiedza i widzimy, że niektóre jej obszary odnoszą się bezpośrednio do miłosierdzia. Nie możemy odczytywać uczynków miłosierdzia w sposób ogólnikowy. Trzeba włączyć je w dydaktykę, ponieważ na przykład pocieszanie strapionych wymaga posiadania wiedzy. Weźmiemy z kolei pod uwagę uczynki miłosierne względem ciała – głodnych nakarmić; to nie jest tylko kwestia płodów ziemi, ale też wkładu ekonomicznego i rozwoju. Poruszenie tych kwestii w sposób usystematyzowany będzie właśnie przedmiotem sympozjum” – powiedział prof. Mirabelli.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.