Żołnierze kompanii reprezentacyjnej będą wśród pierwszych, którzy w Polsce przywitają papieża. Na słowa pozdrowienia wypowiedziane przez Franciszka, odpowiedzą okrzykiem "Czołem Wasza Świątobliwość!".
Jak powiedziała PAP ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa, który odpowiada za oprawę ceremonialną wizyt najważniejszych zagranicznych gości, przywitanie papieża będzie szczególne, a przygotowaniom towarzyszy ogromna staranność. "Żołnierze jako pierwsi powitają ojca świętego 27 lipca na lotnisku Kraków-Balice i jako ostatni pożegnają go 31 lipca" - powiedziała Klejszmit-Bodziuch.
"Do udziału w uroczystościach podczas Światowych Dni Młodzieży zostali wyznaczeni najlepsi żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wyróżniający się pod względem dyscypliny i wyszkolenia" - mówiła.
W środę po południu na lotnisku odbędzie się krótka ceremonia powitania. Na Franciszka będą czekać m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W Balicach będzie też kompania reprezentacyjna w szyku 48 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, którym będzie towarzyszył oficerski poczet sztandarowy.
Hymny Watykanu i Polski odegra Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Następnie papież pozdrowi żołnierzy. Może to uczynić po polsku; to do niego należy decyzja, czy wykona ten ukłon w stronę gospodarzy. Żołnierze odpowiedzą okrzykiem "Czołem Wasza Świątobliwość!".
Z lotniska papież pojedzie na Wawel. Tam również odbędzie się uroczystość z udziałem kompanii reprezentacyjnej w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych - tym razem w szyku 60 żołnierzy. "Zgodnie z ceremoniałem wojskowym taki skład asysty przewidziany jest dla królów, prezydentów i głów państw odwiedzających nasz kraj" - powiedziała Klejszmit-Bodziuch. Tu również zostaną odegrane hymny państwowe - zrobi to Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Światowe Dni Młodzieży potrwają do niedzieli. Od środy będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.