Sanktuarium w Wambierzycach to główne miejsce spotkań grup młodzieży zakwaterowanej w rejonie kłodzkim. Do Królowej Rodzin przybywają także pozostali goście z diecezji świdnickiej.
Przy wambierzyckim sanktuarium spotykają się przede wszystkim przedstawiciele narodów od wieków związanych z tym miejscem. Ok. 100 Czechów, którzy mieszkają w Wambierzycach i Radkowie oraz ok. 50 Niemców, których zakwaterowano w Polanicy-Zdroju. Razem z nimi przyjechało także 8 Brazylijczyków.
Czesi z sąsiadującej z naszą diecezji Hradec-Kralove chcieli być tuż obok. – Powody są dwa – wyjaśnia ks. Tomaš Hoffmann z Czech. – Tu jest blisko, zatem więcej osób było stać na wyjazd. Drugi powód jest ważniejszy. Mam nadzieję, że nasza młodzież nawiąże bliższe relacje. Mieszkamy tak blisko siebie, a prawie się nie spotykamy.
Ta idea już zaczęła się realizować. – Żeby przygotować ten wyjazd już rok temu zaczęliśmy współpracę – tłumaczy Zdeňka Daňková, odpowiedzialna za Czeskich wolontariuszy. – W tym czasie udało nam się już kilka razy wzajemnie odwiedzać i spotkać z Polską młodzieżą. Wierzę, że po ŚDM te kontakty nie tylko, że się nie urwą, ale będą początkiem przyjaźni i stałych spotkań. Nadzieję daje nam ten wspaniały i radosny Kościół.
Grupa niemiecka przyjechała z diecezji Münster. To właśnie tam przeprowadzono proces beatyfikacyjny ks. Gerharda Hirschfeldera, który przed wojną przyprowadzał czeską i niemiecką młodzież do wambierzyckiej bazyliki. To wszystko składa się na niezwykły znak czasów.
Wczoraj Czesi mieszkający w Wambierzycach i Radkowie uczestniczyli w grze terenowej pomiędzy oboma miejscowościami. Niemcy zwiedzali Polanicę-Zdrój. Dzisiaj część osób pojechała do Barda na spływ raftingowy, inni poszli na pielgrzymkę do sanktuarium Maryjnego na Górze Iglicznej. Do Wambierzyc przyjechali natomiast Hiszpanie z Bielawy. Dla nich odprawiono u stóp Królowej Rodzin Mszę św. w języku hiszpańskim.
Ks. Krzysztof Rodziński, odpowiedzialny za rejon kłodzki zwraca uwagę na duże wsparcie jakie udzieliły samorządy lokalne. – Jestem pod wielkim wrażeniem ich zaangażowania. Wyróżnię tu Gminy Radków i Polanica-Zdrój, dzięki którym mogliśmy tak wspaniale przyjąć naszych gości.
Każdego wieczoru na placu przy bazylice zbiera się młodzież i wspólnie bawi. Tak będzie również dzisiaj.
W piątek wieczorem (po 19.00) na wambierzyckich wzgórzach, przy kolejnych kapliczkach Kalwarii ma odbyć się Droga Krzyżowa na którą zaproszeni są wszyscy chętni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.