O niezwykłym ocaleniu z pogromu w Indiach rodziny z dwójką dzieci mówił w Rybniku bp Adam.
Przemysław Kucharczak /Foto Gość Młodzi uczestnicy Mszy św. w bazylice św. Antoniego w Rybniku - rozpoczęcie Dni Diecezji ŚDM Już o poranku 21 lipca od młodych z całego świata zaroiło się w rybnickich autobusach. To goście Dni Diecezji Światowych Dni Młodzieży.
Weronika z podrybnickich Radoszów opowiada o autobusie „23”, jadącym do centrum bardzo okrężną drogą przez kilka dzielnic. Podróżowało nim tylko kilkoro Polaków oraz tłum spontanicznych, wesołych i głośnych młodych Włochów.
Przemysław Kucharczak /Foto Gość Wszyscy oni zmierzali na Mszę świętą w bazylice św. Antoniego w Rybniku. Przewodniczył jej biskup francuskiego Autun, Benoît Rivière. Towarzyszyli mu m.in. niemiecki pomocniczy biskup Padeborn, Matthias König oraz pomocniczy biskup katowicki Adam Wodarczyk.
Ucieczka do ściany
Ten ostatni wygłosił do młodych homilię. Mówił o rodzinie z Indii, którą poznał przed laty. Pochodzą z prowincji, w której chrześcijanie są prześladowani. Matka rodziny, Regina, kiedy dowiedziała się, że biskup Adam jest z Polski, opowiedziała mu o pogromie, który przeżyła ich rodzina. Do ich domu wtargnęło 10 mężczyzn z bronią. Regina, jej mąż i dwoje dzieci uciekali przed nimi, aż dotarli do sypialni, z której już nie było gdzie dalej uciekać. Stanęli pod ścianą.
Uzbrojeni napastnicy z twarzami wykrzywionymi nienawiścią wpadli do sypialni za nimi.
– W tym pokoju wisiał duży obraz Jezusa Miłosiernego, znany na całym świecie. Oni stali przy ścianie, a Jezus niejako wystawał ponad nich. Regina mówiła, że w takim momencie nie masz czasu robić rachunku sumienia. Jedyne, co zdołała wyszeptać, to: „Jezu, ufam Tobie”, i zamknęła oczy – mówił biskup Wodarczyk.
Przemysław Kucharczak /Foto Gość Przy ołtarzu po bokach biskupi pomocniczy z Padeborn i Katowic; w środku biskup Autun we Francji Napastnicy opuszczają broń
Mijały jednak sekundy, a strzały nie padały. Regina wyznała polskiemu biskupowi, że w końcu odważyła się otworzyć oczy. Zdumiewające było dla niej, że z twarzy napastników znikła nienawiść. – Zobaczyła, że ci mężczyźni już nie patrzą na nich, ale na oblicze na obrazie. Powoli opuszczają broń i wychodzą. Regina powiedziała mi: „Mów to ludziom. Opowiadaj, że Jezus uratował nam życie” – mówił biskup Adam.
– Życzę wam, młodzi przyjaciele, abyście odkryli, że oblicze Jezusa jest nad każdą i nad każdym z was. I że On już nam uratował życie, bo przez swoją śmierć dał życie każdemu z nas. Życzę wam, abyście w tych dniach często wołali: „Jezu, ufam Tobie” – dodał biskup Wodarczyk.
Zakończył jeszcze jednym życzeniem: – Żebyście jeszcze głębiej odkryli w swoich sercach tajemnicę kochającego was Boga. On patrzy na każdą i każdego z was spojrzeniem pełnym miłości. Miłości, która jest większa, niż twój grzech i słabość. Miłości, która podnosi cię w twojej słabości i bezradności, aby uczynić cię narzędziem Bożego miłosierdzia – powiedział.
Przeczytaj też o przemarszu uczestników ŚDM przez Rybnik.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).