Rzym: konferencja „Dlaczego tylko my?”

Istnieje pewna specyfika, pewna unikalność bytu ludzkiego, która wyraża się w języku. Człowiek komunikuje w sposób hierarchiczny i to jest bardzo nowa, głęboka idea. Stawia pytanie o wyjątkowość ludzkiego bytu.

„Dlaczego tylko my?” to tytuł zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Kultury konferencji w ramach spotkań akademickich dotyczących aktualnych tematów naukowych, teologicznych i filozoficznych. Odbywają się one już od 16 lat i podejmują różne zagadnienia ważne zarówno dla Kościoła, jak i dla świata nauki.

Gościem obecnego spotkania był prof. Robert Berwick z Massachusetts Institute of Technology w USA. Podjął on zagadnienie języka i jego specyfiki. O tematyce konferencji, a także o jej głównym prelegencie mówi organizator spotkania, ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury.

„Prof. Berwick to człowiek, który wraz z Noamem Chomskym podjął badania nad specyfiką języka ludzkiego i nad pytaniem, czy jest coś, co charakteryzuje człowieka w sposób wyjątkowy, co czyni nas wyjątkowymi. W przestrzeni nauk przyrodniczych pojawia się tendencja redukcjonistyczna, która próbuje w jakimś sensie sugerować, że nie ma właściwie żadnej różnicy pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Istnieje jednak pewna specyfika, pewna unikalność bytu ludzkiego, która właśnie wyraża się w języku. Człowiek komunikuje w sposób hierarchiczny i to jest bardzo nowa, głęboka idea. Stawia pytanie o wyjątkowość ludzkiego bytu. Było to spotkanie akademickie, które z jednej strony prowokuje trochę świat nauki do tego, by podjąć tematy ryzykowne, nowe, albo też stare tematy w nowej perspektywie. I są one istotne także dla nas, dla teologów, dla filozofów. Sednem teologii, zwłaszcza teologii chrześcijańskiej, jest objawienie się Boga, które dokonuje się w słowie: «Słowo stało się ciałem». Z drugiej strony naukowcy podejmują też badania nad słowem w innej perspektywie, tzn. rozważają jak ciało wyraża się poprzez słowo. Te dwa horyzonty mogą się spotkać i mogą prowadzić ze sobą dialog” – powiedział ks. Trafny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9