Istnieje pewna specyfika, pewna unikalność bytu ludzkiego, która wyraża się w języku. Człowiek komunikuje w sposób hierarchiczny i to jest bardzo nowa, głęboka idea. Stawia pytanie o wyjątkowość ludzkiego bytu.
„Dlaczego tylko my?” to tytuł zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Kultury konferencji w ramach spotkań akademickich dotyczących aktualnych tematów naukowych, teologicznych i filozoficznych. Odbywają się one już od 16 lat i podejmują różne zagadnienia ważne zarówno dla Kościoła, jak i dla świata nauki.
Gościem obecnego spotkania był prof. Robert Berwick z Massachusetts Institute of Technology w USA. Podjął on zagadnienie języka i jego specyfiki. O tematyce konferencji, a także o jej głównym prelegencie mówi organizator spotkania, ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury.
„Prof. Berwick to człowiek, który wraz z Noamem Chomskym podjął badania nad specyfiką języka ludzkiego i nad pytaniem, czy jest coś, co charakteryzuje człowieka w sposób wyjątkowy, co czyni nas wyjątkowymi. W przestrzeni nauk przyrodniczych pojawia się tendencja redukcjonistyczna, która próbuje w jakimś sensie sugerować, że nie ma właściwie żadnej różnicy pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Istnieje jednak pewna specyfika, pewna unikalność bytu ludzkiego, która właśnie wyraża się w języku. Człowiek komunikuje w sposób hierarchiczny i to jest bardzo nowa, głęboka idea. Stawia pytanie o wyjątkowość ludzkiego bytu. Było to spotkanie akademickie, które z jednej strony prowokuje trochę świat nauki do tego, by podjąć tematy ryzykowne, nowe, albo też stare tematy w nowej perspektywie. I są one istotne także dla nas, dla teologów, dla filozofów. Sednem teologii, zwłaszcza teologii chrześcijańskiej, jest objawienie się Boga, które dokonuje się w słowie: «Słowo stało się ciałem». Z drugiej strony naukowcy podejmują też badania nad słowem w innej perspektywie, tzn. rozważają jak ciało wyraża się poprzez słowo. Te dwa horyzonty mogą się spotkać i mogą prowadzić ze sobą dialog” – powiedział ks. Trafny.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.