Uczestnicy wspólnej prawosławno-katolickiej wyprawy do Libanu i Syrii podsumowali jej wyniki.
Na konferencji prasowej w Moskwie wrażeniami z pobytu na Bliskim Wschodzie podzielili się 21 kwietnia: ordynariusz tamtejszej archidiecezji katolickiej abp Paolo Pezzi, sekretarz Sekcji Relacji Międzychrześcijańskich Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Stefan Igumnow i szef rosyjskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” Piotr Gumieniuk.
Abp Paolo Pezzi podkreślił, że wspólna prawosławno-katolicka wizyta w Syrii była pierwszym krokiem realizacji postanowień Franciszka i Cyryla I ze spotkania w Hawanie. Odwiedzani chrześcijanie z obozów dla uchodźców w Libanie oraz w Syrii byli szczęśliwi, że dwa największe Kościoły chrześcijańskie nie zapomniały o ich losie. Troska wyrażona na spotkaniu w Hawanie oraz wizyta gości z Rosji dodały im otuchy i nadziei. Zobaczyli, że mimo różnic doktrynalnych można wspólnie działać na rzecz prześladowanych braci w Chrystusie, co jest bardzo potrzebne w tak zróżnicowanym spektrum wyznaniowym Kościołów w Syrii.
Ks. Stefan Igumnow powiedział, że delegacja z Rosji spotkała się z hierarchami wszystkich Kościołów chrześcijańskich regionu i zaznaczył, że w trakcie wizyty powstały projekty odbudowy zniszczonych świątyń. Kontynuując ten wątek Piotr Gumieniuk powiedział, że reprezentowane przez niego stowarzyszenie oprócz bieżącej pomocy zajmuje się dokumentowaniem zniszczeń materialnych i faktów męczeństwa chrześcijan.
Powołując się na wypowiedzi miejscowych duszpasterzy wszyscy uczestnicy konferencji prasowej podkreślili, że syryjscy chrześcijanie najchętniej powróciliby do swoich domów i wspólnot religijnych. Delikatnie mówiąc „pozbawiona roztropności” polityka krajów zachodnich, które zapraszają ich do siebie, zagraża istnieniu wyznawców Chrystusa na ziemiach, na których przebywali blisko dwa tysiące lat. Miejscowi duszpasterze apelują o pomoc w odbudowie infrastruktury mieszkalnej i sakralnej, aby umożliwić syryjskim uchodźcom powrót do swych domów.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.