Przed Caritas stoi ogromne zadanie włączenia w charytatywne zaangażowanie każdego z nas, a co za tym idzie sprawienie, że cała wspólnota chrześcijańska stanie się przedmiotem miłosierdzia. Papież Franciszek mówił o tym na specjalnej audiencji dla przedstawicieli diecezjalnych Caritas Włoch, które w Rzymie odbywały swój krajowy kongres. Ojciec Święty wezwał ich, by znajdowali wciąż nowe drogi docierania do potrzebujących i potrafili umieć stawić czoło sytuacjom, które przytłaczają miliony ludzi na całym świecie. Zachęcił też do rozwijania różnych form wolontariatu.
„W obliczu globalnych wyzwań, które sieją strach, niesprawiedliwość, spekulacje finansowe - nawet na jedzeniu, degradację środowiska i wojny, konieczne jest, obok codziennej pracy [charytatywnej] w terenie, rozwijanie wysiłków mających na celu wychowanie do pełnego szacunku i braterskiego spotkania między kulturami i cywilizacjami oraz do troski o stworzenie, by prowadzić do «integralnej ekologii». Niech waszą chlubą będzie zawsze sięganie do przyczyn ubóstwa, by starać się je usunąć: trud, by zapobiec wykluczeniu; by wpływać na mechanizmy generujące niesprawiedliwość; by przeciwdziałać wszelkim strukturom grzechu. W tym celu potrzebne jest wychowywanie jednostek i grup do świadomego stylu życia, tak by każdy czuł się naprawdę odpowiedzialny za wszystkich” – powiedział Papież.
Franciszek zachęcił też przedstawicieli Caritas Włoch do troski o migrantów. Wskazał, że ważnym elementem jest wypracowywanie tu działań, które przyczynią się do ich lepszej integracji w społeczeństwie.