Teksty św. Maksymiliana Kolbe czy bł. Matki Teresy z Kalkuty prezentowane będą od niedzieli w poznańskiej katedrze w ramach projektu Verba Sacra. Cykl rozpocznie w niedzielę wykonanie oratorium opartego na "Dzienniczku" św. s. Faustyny.
Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno - naukowo - religijny. W jego ramach od kilkunastu lat w świątyniach całej Polski odbywają się publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów.
Jak poinformował PAP twórca i organizator przedsięwzięcia Przemysław Basiński, nowy, przygotowany z okazji Roku Miłosierdzia cykl poświęcony jest świętym którzy swoim życiem dawali świadectwo Miłosierdzia Bożego.
"W kolejnych miesiącach, począwszy od kwietnia, będziemy prezentować teksty: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbe, św. Brata Alberta Chmielowskiego, bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. Teresy od Dzieciątka Jezus czy św. Jadwigi Śląskiej" - powiedział Basiński.
Niedzielna inauguracja w poznańskiej katedrze nastąpi z udziałem ponad 100 wykonawców. Fragmenty pop-oratorium "Miłosierdzie Boże" z muzyką Zbigniewa Małkowicza, opartego na "Dzienniczku" s. Faustyny Kowalskiej wykona Zespół Muzyki Sakralnej Lumen, oraz zaproszone chóry.
Jako komentarz przypomniana zostanie homilia św. Jana Pawła II z sierpnia 2002 r., wygłoszona podczas konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Oratorium "Miłosierdzie Boże" to 165. prezentacja Verba Sacra. W ramach przedsięwzięcia, które trwa od stycznia 2000 roku wybitni aktorzy polscy czytali Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmująca dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz Modlitwy katedr europejskich.
W 2005 roku zorganizowano pierwszy polski maraton biblijny, w którym wzięło udział 890 osób. W sierpniu 2007 roku w ramach Verba Sacra po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury jeden aktor, Andrzej Seweryn, przeczytał publicznie przez sześć kolejnych dni w całości "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od kwietnia 2015 do stycznia 2016 zrealizowano cykl katechez "Dekalog", głoszonych przez hierarchów Kościoła katolickiego w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.