Ojciec Święty mianował swego dotychczasowego przedstawiciela w Meksyku, abp Christopha Pierre’a nuncjuszem apostolskim w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Jego poprzednik w Waszyngtonie, abp Carlo Maria Viganò skończył 16 stycznia br. 75 lat - wiek, w którym biskupi przechodzą na emeryturę. papieskim przedstawicielem w stolicy USA był od 11 października 2011 r.
Abp Christophe Louis Yves Georges Pierre urodził się 30 stycznia 1946 w Rennes. Do szkoły chodził na Madagaskarze, gdzie w owym czasie mieszkała cala rodzina, a później także w Marakeszu (Maroko). Święcenia kapłańskie przyjął 5 kwietnia 1970. Chociaż był „przypisany” do diecezji Rennes, to pierwsze trzy lata posługi duszpasterskiej spędził w diecezji Nanterre. W 1973 rozpoczął studia w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów papieskich. Po jej ukończeniu pracował kilka lat w przedstawicielstwach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w Nowej Zelandii, Mozambiku, Zimbabwe, na Kubie i w Brazylii oraz przy Biurze ONZ w Genewie.
12 lipca 1995 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim na Haiti i arcybiskupem tytularnym; sakrę nowy arcybiskup przyjął 24 września tegoż roku. 10 maja 1999 przeniósł go na podobną placówkę do Ugandy a 22 maca 2007 Benedykt XVI powołał go na swego przedstawiciela w Meksyku i to stanowisko abp Pierre piastował do chwili obecnej. Niedawno przygotowywał wizytę Franciszka w tym kraju.
Stosunki dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej ze Stanami Zjednoczonymi mają stosunkowo krótką, bo nieco ponad 32-letnią przeszłość, ale już wcześniej tamtejszy Kościół utrzymywał stałe kontakty z papieżem za pośrednictwem urzędujących za Oceanem delegatów apostolskich; od końca XVIII istniały zresztą stosunki konsularne, które przechodziły różne koleje losu, był nawet czas, gdy ich nie było. Od połowy XIX w. prezydenci USA (nie wszyscy zresztą) wysyłali swych osobistych przedstawicieli do papieży, ale nie mieli oni statusu dyplomatycznego.
Nawiązaniu pełnych stosunków sprzeciwiali się przez wiele dziesięcioleci protestanccy parlamentarzyści i dopiero za pontyfikatu Jana Pawła II i po jego triumfalnej podróży do tego kraju w październiku 1979 stało się to możliwe. Nastąpiło to 10 stycznia 1984, a pierwszym nuncjuszem został ówczesny delegat apostolski abp (później kardynał kurialny) Pio Laghi. Po nim stanowisko to piastowało jeszcze czterech innych dyplomatów papieskich.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.