Jak świętować najważniejsze wydarzenie w naszej historii – 1050. rocznicę chrztu Polski? Z ogromnym rozmachem. „Wiara Lecha” i słynna poznańska rodzina Borejków zaśpiewają „Gdzie chrzest, tam nadzieja” i przypomną: „Nie trać dziedzictwa”.
Oj, będzie się działo…
O mieście nad Wartą robi się ostatnio coraz głośniej. To tu słynna rodzina Borejków z ulicy Roosevelta z bestsellerowej „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz zaśpiewa pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. – Centralne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Gnieźnie 14 kwietnia – opowiada z pasją Przemysław Terlecki. – W czasie obchodów odbędą się Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Z Gniezna ruszymy na Ostrów Lednicki, gdzie dzwon Mieszko i Dobrawa ogłosi światu rozpoczęcie jubileuszu (w dzwon stojący na wyspie wtopiony jest pierścień biskupi prymasa Polski Wojciecha Polaka). Po uroczystościach na lednickiej wyspie goście wrócą do gnieźnieńskiej katedry na uroczystą Eucharystię.
Wieczorem odbędzie się premiera poruszającego filmu o korzeniach polskiego chrześcijaństwa. Dokument Macieja Pawlickiego i Grzegorza Górnego to historia Amerykanina zafascynowanego polską pobożnością, odkrywającego pełne kościoły, żywy kult Maryi i zadającego sobie pytania o korzenie tego fenomenu. Człowiek ten przylatuje do Wielkopolski i krok po kroku odkrywa miejsca, gdzie tryskają źródła naszej wiary.
15 kwietnia to dzień Zgromadzenia Narodowego (na Targach Poznańskich). A potem wrócimy do historii sprzed… pół wieku. O godz. 15.45 wyruszy procesja za obrazem Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej. Przed 50 laty ludzie byli zastraszeni, szykanowani, a władze robiły wszystko, by utrudnić świętowanie Milenium. Teraz wyjdziemy na ulice jako ludzie wolni. Po drodze z poznańskiej Fary do katedry będziemy dziękować Bogu za to, co czyni na naszych oczach.
– Tu nie ma przypadków. Widzę na każdym kroku nieprawdopodobne „odgórne” prowadzenie – opowiada Terlecki. – Nieprzypadkowo hymn rocznicy chrztu „Tyś jest mój syn” napisał Robert Janson. To człowiek, który doskonale czuje duchowy klimat tego wydarzenia. Przed laty uległ poważnemu wypadkowi. Leżał w śpiączce. Gdy się z niej wybudzał, dał żonie znak, że chce coś narysować. Drżącą ręką naszkicował twarz starego mnicha z brodą. Podpisał rysunek: „Pio”. Żona domyśliła się, kogo naszkicował. Pobiegła do dyżurki, by powiedzieć oddziałowej, że mąż się wybudza. Patrzy, a w dyżurce wisi obraz o. Pio. Muzyk nie miał prawa tego wiedzieć. Opowiadał później, że był jedną nogą po drugiej stronie. I wówczas – miał takie doświadczenie – podszedł do niego o. Pio i szepnął: „Wracaj!”. Janson, który pisze o zanurzeniu w wodach życia, naprawdę wie, o czym mówi.
Ostatnim elementem świętowania będzie koncert na INEA Stadion. Najpierw tłum i chórzyści (aż 1050 osób!) pod wodzą poznańskiego muzyka Leopolda „Poldka” Twardowskiego (rozmowa z muzykiem na s. 30) zaśpiewa pełną parą pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Na scenę wyjdą m.in. Natalia Niemen, Mateo, Arka Noego, Robert Friedrich „Litza”, Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Maciej Fortuna, Grzegorz Kopala, Kinga Kielich oraz „Siewcy Lednicy”. – Moja obecność tutaj nie jest przypadkiem – uśmiecha się Przemysław Terlecki. – W ubiegłym roku pojechaliśmy z rodziną do Taizé. I chodząc po burgundzkich wzgórzach, modliłem się: „Panie Boże, tak bardzo chciałbym zaangażować się w rocznicę chrztu Polski. To dla mnie niezwykle ważne wydarzenie”. Pisałem o Milenium magisterkę… I wówczas dostałem SMS-a od znajomego księdza z Poznania. Okazało się, że mam zostać… koordynatorem projektu rocznicy chrztu. I jak tu w Boga nie wierzyć? (śmiech)
Nie wiedziałem, w co się pakuję. To gigantyczne przedsięwzięcie. Na szczęście Bóg rozbraja mnie swoimi interwencjami. Świętowanie na stadionie zakończy się musicalem „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a. Czy żyd i baptysta wiedzieli, że ich dzieło będzie towarzyszyło rocznicy chrztu Polski? Nie mieli o tym pojęcia! Zamarzyłem sobie, by rolę Jezusa zaśpiewał Marek Piekarczyk. Robił to znakomicie przed 30 laty w spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Gruzę. Ale ponieważ za obsadę i całość przedsięwzięcia odpowiada Teatr Muzyczny z Poznania, nie chciałem się wtrącać i przemycać swoich pomysłów.
Pewnej soboty stoję na stacji benzynowej. Dzwoni obcy numer. „W czym mogę pomóc?” – pytam. „A może to ja mogę panu pomóc?” – słyszę nieznany głos. – „Siedzę tu z Markiem Piekarczykiem z TSA i zastanawiamy się, czy nie mógłby zaśpiewać choć jednej piosenki w czasie rocznicy chrztu Polski?”. A wokalista TSA zaczyna opowiadać: „Bardzo chciałbym zaśpiewać choć utwór Getsemani. Jest mi bardzo bliski. Identyfikuję się z tą piosenką”. Kompletnie mnie zatkało. A juror „The Voice of Poland” wyjaśnia: „W Poznaniu jestem prawie u siebie, bo tutaj się urodziłem, tu są korzenie moje i mojej rodziny. Wchodząc do Radia Merkury prawą stroną, można zobaczyć na ścianie portret mojego kochanego dziadka Kazimierza Piekarczyka, współzałożyciela w 1927 r. Radia Poznańskiego, dziś Radia Merkury. Wracam do Poznania, wracam do roli Chrystusa”.
Tego dnia INEA Stadion nie będzie biało-błękitny jak na meczu Kolejorza. Będzie biało-czerwony. Ludzie będą trzymali w dłoniach szaliki. Z jednej strony z czytelnym napisem „Polska”, a z drugiej z dewizą „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Polska i chrzest. Słowa nierozdzielne. Naczynia połączone.
Kalendarium wszystkich wydarzeń na stronie: chrzest966.pl Organizatorzy: Archidiecezja Poznańska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury. Partnerzy: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.
Papież Franciszek zezwolił na promulgację stosownych dekretów.