Ważne by także spowiednik był "kanałem radości"

Papież mówił o tym na spotkaniu z księżmi uczestniczącymi w dorocznym kursie dla spowiedników, organizowanym przez Penitencjarię Apostolską.

O przywrócenie sakramentu pojednania do centrum życia chrześcijanina i to nie tylko w czasie Jubileuszu Miłosierdzia zaapelował Papież Franciszek. Przypominając, że „Boże Miłosierdzie przerasta wszelkie nasze oczekiwania” wzywał kapłanów, by byli narzędziami Jego miłosierdzia, a nie przeszkodami na drodze zbawienia. Ojciec Święty mówił o tym na spotkaniu z księżmi uczestniczącymi w dorocznym kursie dla spowiedników, organizowanym przez Penitencjarię Apostolską. To m.in. oni zasiądą dziś wieczorem do konfesjonałów w bazylice watykańskiej podczas nabożeństwa pokutnego z Papieżem.   

„Każdy skruszony wierny po rozgrzeszeniu przez kapłana ma płynącą z wiary pewność, że jego grzechy już nie istnieją. Bóg jest wszechmogący. Jednak ja lubię myśleć, że ma pewną słabość – słabą pamięć. Jak ci przebaczy, zapomina o wszystkim. To jest coś wspaniałego. Grzechy już nie istnieją, zostały zgładzone przez Boże miłosierdzie. Każde rozgrzeszenie jest w pewnej mierze jubileuszem serca, który napawa radością nie tylko penitenta i Kościół, ale przede wszystkim samego Boga. Powiedział to Jezus: «W niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia». Ważne jest więc to, by także spowiednik był «kanałem radości», a wierny po otrzymaniu przebaczenia nie czuł się już przygnieciony grzechem, tylko mógł zasmakować dzieła Boga, który go uwolnił. By mógł przeżywać dziękczynienie, gotowy naprawić wyrządzone zło i wyjść na spotkanie braci sercem pełnym dobra i otwartym”.

Franciszek przypomniał postacie dwóch świętych spowiedników, których relikwie pielgrzymowały ostatnio do Watykanu:  Pio z Pietrelciny i Leopolda Mandića.  Zachęcił kapłanów, by w czasach naznaczonych indywidualizmem, wieloma ranami i pokusą zamykania się byli zawsze strażnikami, a nigdy panami zarówno powierzonych im owiec, jak i łaski, którą Bóg przez nich rozlewa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7