Oaza czyta encyklikę "Dives in misericordia" św. Jana Pawła II.
W związku z Rokiem Miłosierdzia, od Środy Popielcowej do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, z przerwą na dni Triduum Paschalnego, Ruch Światło-Życie będzie czytać fragmenty encykliki "Dives in misericordia" św. Jana Pawła II. - Chcemy, aby wszyscy uczestnicy ruchu wzięli sobie tę encyklikę do serca - wyjaśnia ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.
W bulli "Misericordiae vultus" papież Franciszek stwierdził: „Nie możemy zapomnieć o wielkim nauczaniu, które św. Jan Paweł II ofiarował w swojej drugiej encyklice 'Dives in misericordia' (…). To nauczanie św. Jana Pawła II jest dziś jeszcze bardziej aktualne i zasługuje na to, aby je ponownie podjąć w tym Roku Świętym". Dla Ruchu Światło-Życie szczególnym czasem lektury encykliki będzie tegoroczny Wielki Post i okres wielkanocny.
Encyklika została podzielona na 93 krótkie fragmenty - do lektury na każdy dzień. Poszczególne fragmenty będą pojawiać się każdego dnia, począwszy od Środy Popielcowej w serwisie Ruchu Światło-Życie (oaza.pl). Z serwisu można również pobrać plik z całą encykliką podzieloną na fragmenty.
Czytanie zostanie przerwane na dni Triduum Paschalnego, by skupić cała uwagę na najważniejszym czasie chrześcijaństwa, i podjęte na nowo w Poniedziałek Wielkanocny, by zakończyć się w Zesłanie Ducha Świętego - wyjaśniają członkowie Oazy.
Podział encykliki na fragmenty do codziennej lektury w czasie paschalnym opracował ks. Adam Prozorowski.
"Wraz z całym Kościołem przeżywamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Przygotowując się do nowego roku formacyjnego, którego hasłem będą słowa 'Miłosierni jak Ojciec' w czasie Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego proponujemy wszystkim członkom i sympatykom naszego ruchu codzienne rozważanie fragmentu encykliki św. Jana Pawła II' Dives in misericordia'" - wyjaśnia moderator generalny Ruchu, ks. Marek Sędek.
Zachęcając do czytania encykliki, moderator przypomina słowa ks. Franciszka Blachnickiego z 1981 r.: „Pragnęlibyśmy, aby wszyscy uczestnicy ruchu i wszystkie istniejące w nim wspólnoty, a także wakacyjne oazy, wzięły do ręki, a potem do serca tę encyklikę, jako dar Papieża na tę godzinę i światło, które musimy starać się uczynić życiem”. Słowa Założyciela mają dla członków Ruchu stać się dodatkowym dopingiem do lektury "Dives in misericordia".
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.