Gość z Watykanu na Forum Myślicieli Arabskich

Dialog nie jest kwestią dowolnego wyboru, ale koniecznością. Podkreślił to sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na Pierwszym Forum Myślicieli Arabskich.

Dwudniowe spotkanie, poświęcone przeciwdziałaniu ekstremizmowi, zorganizowano 17 i 18 stycznia w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi (Abu Dhabi). Wzięli w nim udział intelektualiści i zwierzchnicy religijni z kraju goszczącego spotkanie, jak też z Kataru, Egiptu, Libanu i Maroka. O. Miguel Ángel Ayuso Guixot był jedynym nie-muzułmaninem, który wygłosił tam referat. Ten hiszpański kombonianin jest z wykształcenia arabistą.

Sekretarz watykańskiej dykasterii nawiązał do nauczania Papieża. Przypomniał, że spotykając się przed tygodniem z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Watykanie Franciszek wskazał, iż „ekstremizm i fundamentalizm znajdują podatny grunt nie tylko w instrumentalizacji religii, ale także w braku ideałów i utracie tożsamości, w tym religijnej. Z takiej pustki rodzi się strach, który pobudza do postrzegania innych jako zagrożenia i wroga, do zamykania się w sobie samym, okopując się w uprzedzeniach”.

Z tego też powodu Ojciec Święty często mówi o potrzebie przezwyciężania obojętności i szerzenia „kultury spotkania”, która wymaga umiejętności słuchania tego, co mówią inni – przypomniał o. Ayuso Guixot. Przytoczył jego słowa wygłoszone na spotkaniu międzyreligijnym podczas podróży do Sarajewa: „Aby dialog był autentyczny i skuteczny, konieczna jest uformowana tożsamość: bez niej dialog jest bezużyteczny bądź wręcz szkodliwy”. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego podkreślił też rolę zwierzchników religijnych w przeciwdziałaniu przemocy i ekstremizmowi. Na zakończenie przypomniał potrzebę modlitwy wszystkich wierzących w tej intencji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5