Do modlitwy i pokuty w intencji pokoju w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie wezwał patriarcha chaldejski z okazji zbliżającego się „Postu Niniwy”.
Jest to w obrządku chaldejskim trzydniowy okres bardzo surowej wstrzemięźliwości od jedzenia. Zaczyna się w poniedziałek trzeciego tygodnia przed Wielkim Postem, a więc w tym roku 18 stycznia.
Do południa obowiązuje głodówka, a po południu wierni powstrzymują się od mięsa i jedzą tylko warzywa. Praktyka ta nawiązuje do nawrócenia mieszkańców Niniwy pod wpływem nauczania biblijnego proroka Jonasza. To starożytne miasto znajdowało się na terenach dzisiejszego północnego Iraku, zajętych obecnie przez tzw. Państwo Islamskie.
W specjalnym przesłaniu abp Louis Raphael I Sako zachęca wiernych, by modląc się i poszcząc prosili Boga o powrót zgody i pokojowego współistnienia w Iraku, jak też w innych krajach tak umęczonego Bliskiego Wschodu. Przytacza znane im dobrze z chaldejskiej liturgii słowa św. Efrema, wielkiego syryjskiego poety z IV wieku. Wskazywał on Niniwitów jako przykład szczerej skruchy. Patriarcha przypomina, że w Iraku trwa „śmiercionośny konflikt”, nasilany fanatyzmem religijnym. Wzywa zatem do pokuty i do modlitwy, aby ci, którzy nim się kierują, nawrócili się, i aby wszyscy wyrzekli się przemocy i wojny.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.