- O. Zbigniew Strzałkowski OFMConv i o. Michał Tomaszek OFMConv uczą nas wiary, która się nie szuka wygody i jest gotowa przyjąć prześladowania - mówi o przyszłych błogosławionych o. Zbigniew Świerczek OFMConv.
Ludzie, którzy rano znaleźli ciała, zebrali ziemię z krwią i przenieśli ją w jedno miejsce, które dziś nazywane jest właśnie Grobem Krwi.
W pamięci mieszkańców Pariacoto (i nie tylko) o. Strzałkowski i o. Tomaszek zapisali się na zawsze - jako ci, którzy im pomagali. Dlatego prosta religijność podpowiada im, by do o. Zbigniewa kierować prośby o zdrowie (bo był ich "doktorkiem", leczył ziołami i opatrywał rany), a o. Michała prosić o wstawiennictwo, gdy są problemy z dziećmi (bo dużo z nimi pracował).
Z kolei dla swoich współbraci i dla Kościoła w Polsce męczennicy mogą być przykładem wiary wiernej, która się nie cofa i nie szuka wygód, ale jest gotowa przyjąć nawet prześladowania. - Być może jest to znak, który Pan Bóg daje ludziom w konkretnym celu - zastawia się o. Świerczek.
Podczas konferencji prasowej, która 1 grudnia odbyła się u krakowskich franciszkanów, o. Jan Maria Szewek, rzecznik zakonu, przypomniał również, że krakowskie uroczystości dziękczynne za beatyfikację odbędą się w sobotę 5 grudnia o godz. 16 w bazylice przy ul. Franciszkańskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi o. prof. Wiesław Bar OFMConv, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego i kierownik Katedry Prawa Kanonizacyjnego i Sakramentów Świętych KUL. Na wszystkich, którzy wezmą udział w uroczystościach, czekać będą niespodzianki, zapowiedziane przez ambasadora Peru w Polsce. Każdy otrzyma też obrazek z relikwiami drugiego stopnia, czyli z fragmentami ubrań, których męczennicy używali przed wyjazdem do Peru.
Podczas Eucharystii zabrzmi również zamówiona przez zgromadzenie franciszkanów Msza Męczenników, napisana przez kompozytora Piotra Pałkę. Wykona ją chór "Angeli Vocem" poszerzony o młodzież działającą przy bazylice. To nie wszystko - tego dnia Poczta Polska wyemituje w liczbie 300 tys. sztuk specjalny znaczek przedstawiający obu męczenników.
Z kolei po Mszy św. nastąpi otwarcie kaplicy relikwii franciszkanów, w której do 6 stycznia będzie można zobaczyć m.in. poplamione krwią ubrania, w których zginęli, oraz różne pamiątki - świadectwa szkolne, budzik, rower.
Warto dodać, że franciszkanie we współpracy z Włodzimierzem Czwartoszem, realizatorem telewizyjnym, przygotowali teledysk do hymnu beatyfikacyjnego, który będzie można zobaczyć w internecie. Jak śpiewająco przekonują jego wykonawcy, uczynki z miłości są na wieki, a polscy męczennicy są dla ludzi znakiem promiennej nadziei. I choć stracili życie, to jednocześnie je zyskali, bo krzyż zawsze zwycięża.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.